MORROW COUNTY FAIR RESULTS


DEPARTMENT A BEEF CATTLE

CLASS 1 ABERDEEN ANGUS

Superintendents: Mike Willey, Brian Adams and Dave Pearce

Class 1 Aberdeen – Angus

Lot 1 Angus Junior Calf: 1st: Cooper Angus Farm; 2nd: Susan Sherman; third: Cooper

Angus Farm; fourth: Taylor Stephen; fifth: John Hall

Lot 5: Angus Early Summer Yearling Heifer: 1st: John Hall

Lot 6: Angus Late Junior Yearling Heifer: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 7: Angus Early Jr.Yearling Heifer: 1st: Cooper Angus Farm; 2nd: Cooper Angus Farm

Lot 9: Angus 3 yr old and under w/calf: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 19: Angus 2 yr and under 3 yr bull: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 20: Angus Pair of Females any age:1st: John Hall; 2nd: Cooper Angus Farm

Lot 21: Angus pair of Yearlings: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 22: Angus Pair of Calves: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 23: Angus Best of Five Head: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 666 Angus Reserve Heifer: 1st: Cooper Angus Farm

Lot 777: Angus Champion Heifer: 1st: John Hall

Lot 999: Angus Champion Bull: 1st: Cooper Angus Farm

Class 2- Hereford – Polled Hereford

Lot 1: Hereford Junior Heifer Calf;1st: Shelley Peak; 2nd: Taylor Sherman;

Lot 7: Hereford Early Jr Yearling Heifer: 1st: Shelley Peak

Lot 8: Hereford Sr Yearling Heifer: 1st: Shelley Peak

Lot 666: Hereford Reserve Heifer: 1st: Shelley Peak

Lot 777: Hereford Champion Heifer: 1st: Shelley Peak

Class 3: Maine

Lot 5: Maine Early Summer Yearling Heifer: 1st: McFarland Farm

Lot 6: Maine Late Jr Yearling Heifer: 1st: Haily Looker;

Lot 666: Maine Reserve Heifer: 1st: Hally Looker

Lot 777: Maine Champion Heifer: 1st: McFarland Farm

CLASS 5 Simmental

Lot 6: Simmental Late Junior Yearling Heifer: Heifers: 1st: Coppertop Cattle;

Lot 777: Simmental Champion Heifer: 1st: Coppertop Cattle

CLASS 6 Crossbred

Lot 1: Crossbred Junior Heifer Calf: Heifers: 1st: Curtis and Kiara Grimm;

2nd Taylor Sherman; 3rd: Coppertop Cattle; 4th: Frazier Farm; 5th: Ginny Fike; 6th: Gary Eichorn

Lot 2: Crossbred Winter Heifer Calf: 1st: Curtis and Kiara Grimm; 2nd: S & J Stock Farm

Lot 4: Cross Late Summer Yearling Heifer: 1st: S & J Stock Farm

Lot 5: Cross Early Summer Yearling Heifer: 1st: Meimer Farms

Lot 6: Cross Late Junior Yearling Heifer: 1st: Powell Farms; 2nd: Ryan and Brooke

LaRoche; 3rd: Shelley Peak; 4th: Meimer Farms; 5th: S & J Stock Farms

Lot 9: Cross 3 year old & Under with calf: Cow/calf born after January 1, 2014:

1st: S & J Stock Farm

Lot 11: Crossbred Junior Bull Calf: Bulls: 1st: Ryan and Brooke LaRoche; 2nd: Beck Cattle; 3rd: Ryan and Brooke LaRoche

Lot 20: Crossbred Pair of Females: Pairs and Groups any age: 1st: S & J Stock Farms

Lot 22: Crossbred Pair of Calves: 1st: Beck Cattle

Lot 666: Crossbred Reserve Heifer: 1st: Curtis and Kiara Grimm

Lot 777: Crossbred Champion Heifer: 1st: Powell Farms

Lot 888: Crossbred Reserve Bull: 1st: Beck Cattle

Lot 999: Crossbred Champion Bull: 1st: Ryan and Brooke LaRoche

CLASS 7

ALL OTHER BREEDS

Lot 5: Other Early Summer Yearling Heifer: 1st; Lohr Family

Lot 6: Other Late Junior/Yearling Heifer: 1st: Taylor Stephen; 2nd: McFarland Farm

Lot 11: Other Junior Bull Calf: Bulls: 1st: Frazier Farm

Lot 666: Other Reserve Bull Calf: 1st: Lohr Family

Lot 777: Other Champion Heifer: 1st: Taylor Stephen

Lot 999: Other Champion Bull: 1st: Frazier Farm

Lot 1000: Supreme Heifer: 1st: Coppertop Cattle

Lot 1001: Supreme Bull: 1st: Cooper Angus Farm

Premium Placing

Department B Sheep

Dale Huvler and Kathy Eichorn, superintendents

CLASS 2 COLUMBIA

Lot 1: Columbia Ram 1 yr and under two years: 1st: Eugene Dumbaugh and family

2nd: Eugene Dumbaugh and family

Lot 2: Columbia Ram Lamb: 1st: Eugene Dumbaugh and family; 2nd: Eugene Dumbaugh and family.

Lot 3: Columbia Pair of Ram Lambs: 1st: Eugene Dumbaugh and family

Lot 4: Columbia Ewe 1 yr and under two yrs: Eugene Dumbaugh and family

2nd: Eugene Dumbaugh and family

Lot 5: Columbia Pair of Yearling Ewes: Eugene Dumbaugh and family

Lot 6: Columbia Ewe Lamb: 1st: Eugene Dumbaugh and family; 2nd: Eugene Dumbaugh and family

Lot 7: Columbia Pair of Ewe Lambs: 1st: Eugene Dumbaugh and family

Lot 8: Columbia Breeder’s Flock: 1st: Eugene Dumbaugh and family

Lot 9: Columbia Pen of 4 lambs: 1st: Eugene Dumbaugh and family

Lot 666: Columbia Champion Ewe: (Breed Champion) 1st: Eugene Dumbaugh and family

CLASS 3 CORRIEDALE

Lot 2: Corriedale Ram Lamb: 1st: Scott Romine, 2nd: Scott Romine

Lot 3: Corriedale Pair of Ram Lambs: 1st: Scott Romine

Lot 4: CorrieEwe, 1 yr and under two years: 1st: Scott Romine; 2nd: Scott Romine

Lot 5: Corrie Pair of Yearling Ewes: 1st: Scott Romine

Lot 6: Corriedale Ewe Lamb: 1st: Scott Romine; 2nd: Scott Romine

Lot 7: Corriedale Pair of Ewe Lambs: 1st: Scott Romine

Lot 8: Corriedale Breeder’s Flock: 1st: Scott Romine

Lot 666: Corriedale Pen of 4 lambs: 1st: Scott Romine

Lot 777: Corriedale Champion Ram: 1st: Scott Romine

CLASS 4 SHROPSHIRE

Lot 1: Shrop Ram: 1 yr and under 1 years: 1st: Glenn and Joan High

Lot 2: Shropshire Ram Lamb: 1st: Glenn and Joan High, 2nd: Victoria Kovacs

Lot 4: Shropshire Ewe, 1 yr and under two years: 1st: Glenn and Joan High;

2nd: Glenn and Joan High; 3rd: Lora Hamilton; 4th: Lora Hamilton

Lot 5: Shropshire Pair of Yearling Ewes: 1st: Glenn and Joan High; second: Lora Hamilton

Lot 6: Shropshire Ewe Lamb: 1st: Victoria Kovacs; 2nd: Glenn and Joan High; 3rd: Glenn and Joan High; 4th: Victoria Kovacs; 5th: Lora Hamilton; 6th: Lora Hamilton

Lot 7: Shropshire Pair of Ewe Lambs: 1st: Glenn and Joan High; 2nd: Victoria Kovacs;

3rd: Lora Hamilton

Lot 8: Shropshire Breeder’s Flock: 1st: Glenn and Joan High

Lot 9: Shropshire Pen of 4 lambs: 1st: Glenn and Joan High

Lot 666: Shropshire Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Glenn and Joan High

Lot 777: Shropshire Champion Ram: Breed Champion: 1st: Glenn and Joan High

CLASS 5 SOUTHDOWN

Lot 1: Southdown Ram: 1 yr and under two years: 1st: Dale Davis

Lot 2: Southdown Ram Lamb: 1st: Dale Huvler; 2nd: Dale Davis; 3rd: Dale Davis

Lot 3: Southdown Pair of Ram Lambs: 1st: Dale Davis

Lot 4: Southdown Ewe 1 yr and under two years: 1st: Dale Davis; 2nd: Dale Davis

third: Dale Huvler; 4th: Dale Huvler

Lot 5: Southdown Pair of Yearling Ewes: 1st: Dale Davis; 2nd: Dale Huvler

Lot 6: Southdown Ewe Lamb: 1st: Dale Huvler; 2nd: Dale Davis; 3rd: Cold Creek Club

Lambs c/o Ken Parrott; 4th: Dale Davis; 5th: Dale Huvler

Lot 7: Southdown Pair of Ewe Lambs: 1st: Dale Davis; 2nd: Dale Huvler

Lot 8: Southdown Breeder’s Flock: 1st: Dale Davis; 2nd: Dale Huvler

Lot 9: Southdown Pen of 4 lambs: 1st: Dale Davis

Lot 666: Southdown Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Dale Davis

Lot 777: Souithdown Champion Ram: Breed Champion 1st: Dale Davis

CLASS 6 CHEVOIT

Lot 1- Chevoit Ram 1 yr and under two years: 1st: Kyle Shull

Lot 2: Chevoit Ram Lamb: 1st: Kyle Shull; 2nd: Kyle Shull

Lot 3: Chevoit Pair of Ram Lambs: 1st: Kyle Shull

Lot 4: Chevoit Ewe 1 yr and under two years: 1st: Kyle Shull; 2nd: Kyle Shull

Lot 5: Chevoit Pair of Yearling Ewes: 1st: Kyle Shull

Lot 6: Chevoit Ewe Lamb: 1st: Kyle Shull; 2nd: Shull

Lot 7: Chevoit Pair of Ewe Lambs: 1st: Kyle Shull

Lot 8: Chevoit Breeder’s Flock: 1st: Kyle Shull

Lot 9: Chevoit Pen of 4 lambs: 1st: Kyle Shull

Lot 666: Chevoit Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Kyle Shull

Lot 777: Chevoit Champion Ram: Breed Champion: 1st: Kyle Shull

CLASS 7 SUFFOLK

Lot 1: Suffolk Ram 1 yr and under two years: 1st: Jon Matthews family

Lot 4: Suffolk Ewe 1 yr and under two years: 1st: Jon Matthews family; 2nd: Jon Matthews famiy

Lot 5: Suffolk Pair of Yearling Ewes: 1st: Jon Matthews family

Lot 666: Suffolk Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Jon Matthews family

Lot 777: Suffolk Champion Ram: Breed Champion: 1st: Jon Matthews family

CLASS 8 HAMPSHIRE

Lot 2: Hampshire Ram lamb: 1st: Kortney Brinkman; 2nd: Wiseman Sisters

Lot 4: Hampshire Ewe 1 yr and under two years: 1st: Kortney Brinkman; 2nd: Kortney Brinkman

Lot 5: Hampshire Pair of Yearling Ewes: 1st: Kortney Brinkman

Lot 6: Hampshire Ewe Lamb: 1st: Kortney Brinkman; 2nd: Cold Creek Club lambs c/o Ken Parrott; 3rd: Wiseman sisters; 4th: Kortney Brinkman; 5th: Wiseman Sisters

Lot 7: Hampshire Pair of Ewe Lambs: 1st: Kortney Brinkman; 2nd: Wiseman Sisters

Lot 8: Hampshire Breeder’s Flock: 1st: Kortney Brinkman

Lot 666: Hampshire Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Kortney Brinkman

Lot 777: Hampshire Champion Ram: Breed Champion: 1st: Kortney Brinkman

CLASS 9 MONTADALE

Lot 2: Montadale Ram Lamb: 1st: Randall Shull family; 2nd: Randal Shull Family

Lot 3: Montadale Pair of Ram Lambs: 1st: Randall Shull Family

Lot 6: Montadale Ewe Lamb: 1st: Randal Shull Family; 2nd: Randall Shull Family

Lot 7: Montadale Pair of Ewe Lambs: 1st: Randall Shull family

Lot 9: Montadale Pen of 4 lambs: 1st: Randall Shull Family

Lot 666: Montadale Champion Ewe: Breed Champion Ewe: Breed Champion: 1st Randall Shull Family

Lot 777: Montadale Champion Ram: Breed Champion Ram:1st: Randall Shull Family

CLASS 10 DORSET POLLED

Lot 2 Dorset Polled Ram Lamb: 1st: Dale Huvler; second: Dale Huvler

Lot 3: Dorset Polled Pair of Ram Lambs: 1st: Dale Huvler

Lot 4: Dorset Polled Ewe, 1 yr and under two years: 1st: Dale Huvler; 2nd: Dale Huvler

Lot 5: Dorset Polled Pair of Yearling Ewes: 1st: Dale Huvler

Lot 6: Dorset Polled Ewe Lamb: 1st: Dale Huvler; 2nd: Josh Cass; 3rd, Dale Huvler

Lot 7: Dorset Polled Pair of Ewe Lambs: 1st: Dale Huvler

Lot 8: Dorset Polled Breeder’s Flock: 1st: Dale Huvler

Lot 9: Dorset Polled Pen of 4 lambs: 1st: Dale Huvler

Lot 666: Dorset Polled Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Dale Huvler

Lot 777: Dorset Polled Champion Ram Breed Champion: 1st: Dale Huvler

CLASS 11 DORSET HORNED

Lot 2: Dorset Horned Ram Lamb: 1st: Galleher Farms

Lot 4: Dorset Horn Ewe; 1 yr and under two years; 1st: Galleher Farms; 2nd: Galleher Farms

Lot 5: Dorset Horn Pair of Yearling Ewes: 1st: Galleher Farms

Lot 6: Dorset Horned Ewe Lamb: 1st: Galleher Farms: 2nd: Galleher Farms

Lot 7: Dorset Horned Pr of Ewe Lambs: 1st: Galleher Farms

Lot 8: Dorset Horned Breeder’s Flock: 1st: Galleher Farms

Lot 9: Dorset Horned Pen of 4 lambs: 1st: Galleher Farms

Lot 666: Dorset Horned Champion Ewe: Breed Champion: 1st: Galleher Farms

Lot 777: Dorset Horned Champion Ram: Breed Champion: 1st: Galleher Farms

CLASS 15 ALL OTHER BREEDS

Lot 1: Other Ram 1 yr and under 2: 1st: Leandra Gray

Lot 2: Other Ram Lamb: 1st: Jon Matthews Family; 2nd: Leandra Gray

Lot 4: Other Ewe 1 yr and under 2: 1st: Leandra Gray

Lot 6: Other Ewe Lamb: 1st: Jon Matthews family; 2nd: Hailey Jennings; 3rd: Jon Matthews family

Lot 7: Other Pari of Ewe Lambs: 1st: Jon Matthews family

Lot 666: Other Champion Ewe: 1st: Leandra Gray

Lot 777: Other Champion Ram: 1st: Leandra Gray

CLASS 16 CROSSBRED AND WETHER SIRES

Lot 1: Wether S & Dram1 yr and under 2: 1st: Terry Elswick;

Lot 2: Wether S & D Ram Lamb; 1st: Coleman Stock Farm; 2nd: Coleman Stock Farm

3rd: Wiseman Sisters

Lot 3: Wether S & D pair of Ram Lambs: 1st: Coleman Stock Farm

Lot 4: Wether S & D Ewe 1 yr and under 2: 1st: Coleman Stock Farm; 2nd: Coleman Stock Farm

Lot 5: Wether S & D Pr Yearling Ewes: 1st: Coleman Stock Farm

Lot 6: Wether S & D Ewe Lamb: 1st: Cold Creek Club Lambs c/o Ken Parrott

2nd: Becca Duckworth; 3rd: Coleman Stock Farm; 4th: Coleman Stock Farm

Lot 7: Wether s & D pr of Ewe Lambs: 1st: Coleman Stock Farm

Lot 8: Wether S & D Breeders Flock: 1st: Coleman Stock farm

Lot 666: Wether S & D Champion Ewe: 1st: Coleman Stock Farm

Lot 777: Wether S & D Champion Ram: 1st: Coleman Stock Farm

CLASS 17 SINGLE PURE BREED

OR COMMERCIAL MARKET LAMB

Lot 10: Pure Bred/Comm Mkt Lamb: 1st: Johnson Square Show Lambs; 2nd:

Olivia Looker Show Pigs; 3rd: Johnson Square Show Lambs; 4th: Cold Creek Club Lambs c/o Ken Parrott; 5th: Becca Duckworth: 6th Leandra Gray; 7th: Olivia Looker

Show Pigs; 8th: Ron Conant

Lot 666: Supreme Champ Ewe: 1st: Galleher Farms: Lot 777: Supreme Champion

Ram: Scott Romine

_________

SENIOR FAIR

GOAT DEPARTMENT WINNERS

Dave Brown, Dave Huvler and K. Williams, superintendents

CLASS 1 BOER – FULL BLOODED W PAPERS

Lot 1: Doe Kids – 0-12 months 1st: Bella White; 2nd: Samantha Sayers; 3rd: Samantha Sayers

Lot 666: Reserve Champion Boer— Full: 1st: Samantha Sayers

Lot 777: Champion Boer: Full Blooded; 1st: Bella White

CLASS 2 BOER PERCENTAGE W/PAPERS 1/2+

Lot 1 Doe Kids 0-12 months: 1st: Samantha Sayers; 2nd: Tammy Cooper; 3rd: Megan Beck; 4th: Bella White; 5th: Sebastian White; 6th: Morgan Beck, 7th: Samantha Sayers; 8th: Morgan Beck

Lot 4: aged Doe – 25 months and over: 1st: Kountry Rose Boer Goats; 2nd: Kountry Rose Boer Goats

Lot 666: Reserve Champion Boer: 1st: Samantha Sayers;

Lot 777: Champion Boer with papers: 1st: Kountry Rose Boer Goats

CLASS 3 UTILITY BOER – CROSS NOT W/DAIRY

Lot 1 Doe Kid- 0-12 months: 1st: Kountry Rose Boer Goats; 2nd: Kountry Rose Boer Goats; 3rd: Tammy Cooper

Lot 2: Dry Year 13-24 Mo Never Fresh: 1st: Tammy Cooper; 2nd: Kortney Brinkman; 3rd: Kortney Brinkman

Lot 4: Aged Doe – 25 months and over: 1st: Kountry Rose Boer Goats; 2nd: Kountry

Rose Boer Goats; 3rd: C. Pace; 4th: C. Pace

Lot 666; Reserve Champion Utility Boer: 1st: Kountry Rose Boer Goats

Lot 777: Champion Utility Boer: Kouintry Rose Boer Goats

CLASS 4 ALPINE

Lot 5: Doe Kids 0-12 months: 1st: Meadow Morn; 2nd: Meadow Morn;

Lot 6: Dry Year 13-24 months never fresh: 1st: Meadow Morn; 2nd: Meadow Morn

Lot 8: Aged Doe 25-48 months: 1st: Meadow Morn; 2nd: Meadow Morn; 3rd: Robin Elswick

Lot 9: Old Doe: 48 plus months: 1st: Meadow Morn; 2nd: Meadow Morn; third: Robin Elswick

Lot 666: Reserve Champion Alpine: 1st: Meadow Morn

Lot 777: Champion Alpine: Meadow Morn

Lot 888: Supreme Champ Dairy: 1st: Kountry Rose Boer Goats

CLASS 5 NUBIAN

Lot 8: Aged Doe 25 – 48 months: 1st: The Dye Family; 2nd: The Dye Family

Lot 666: Reserve Champion Nubian: 1st: The Dye Family

Lot 777: Champion Nubian: 1st: The Dye Family

CLASS 6 LAMANCHA

Lot 6: Dry Year 13-24 Mo Never Fresh: 13-24 months never fresh: 1st: Robin Elswick

Lot 777: Champion Lamancha: 1st: Robin Elswick

CLASS 7 TOOGENBURG

Lot 666: Reserve Champ Toggenburg: 1st: WSR Goats

Lot 777: Champion Toggenburg: 1st: The Dye Family

CLASS 8 UTILITY DAIRY (no papers)

Lot 5: Doe Kids 0-12 months: 1st: Meadow Morn

Lot 6: Dry Year 13-24 months never fresh: 1st: C. Pace 2nd: C.Pace

Lot 7: Doe Yearling 13-24 months: 1st: WSR Goats; 2nd: WSR Goats

Lot 8: Aged Doe: 25-48 months: 1st The Dye Family; 2nd: C. Pace; 3rd: C. Pace

Lot 9: Old Doe – 49 months: 1st: Morgan Beck; 2nd: C. Pace

CLASS 11 NIGERIANS

Lot 6: Dry Yar 13-24 never fresh: 1st: Morgan Beck; 2nd: Megan Beck

Lot 666: Reserve Champion Nigerians: 1st Megan Beck

Lot 777 Champion Nigerians: 1s: Morgan Beck

CLASS 12 ANGORA/PYGMY

Lot 12: Pygmy Grade Doe Kid 0-6 months 1st: Megan Beck; 2nd, Morgan Beck

Lot 14: Pygmy Grade Dry Year 13-24 months NF 1st: Megan Beck; 2nd: WSR Goats 3rd: Bralkili Farm – Remington; 4th: WSR Goats

Lot 16: Pygmy Grade aged doe 25-48 Mo: 1st: Robin Elswick; 2nd: WSR Goats

Lot 17: Pygmy Grade Aged Doe – 49 months: 1st: Worner Way Farm; 2nd: Morgan Beck 3rd: Robin Elswick; 4th: Megan Beck 5th: Robin Elswick

Lot 18: Pygmy Reg Doe Kids 0-6 months: 1st: Jacob Kirkland; 2nd: Bcca Duckworth

Lot 19: Pygmy Reg Doe Kids 7-12 months; 1st: Maya’s Hickory Hill; 2nd: Maya’s Hickory Hil

Lot 20: Pgy Reg Dry Year 13-24 months NF: 1st: Becca Duckworth; 2nd: Becca Duckworth; 3rd: Mike and Joanna Gall; 4th: Emma Smith

Lot 22: Pygmy Reg Aged Doe 25-48 months: 1st; Becca Duckworth; 2nd: Jamie Johnson; 3rd: Jamie Johnson; 4th: Maya’s Hickory Hill

Lot 23: Pygmy Reg Aged Doe 49 Months: 1st; Becca Duckworth; 2nd: Becca Duckworth; 3rd: Jamie Johnson; 4th: Jacob Kirkland; 5th: Tyler Duckworth; 6th: WSR Goats

Lot 24: Pygmy Wethers 0-12 months; 1st: Becca Duckworth; 2nd: Megan Beck

Lot 25: Pygmy Wethers 13-24 months: 1st: Braden Gamble; 2nd: Bralkili Farm- Remington; 3rd: Adam Gamble; 4th: Emma Smith; 5th: Mike and Joanna Gall

Lot 26: Pygmy Wethers – 25-59 months: 1st: Samantha Grogg; 2nd: Worner Way Farm

Lot 27: Pygmy Wethers -60 months: 1st: Becca Duckworth; 2nd: Samantha Grogg; 3rd: Becca Duckworth; 4th: Jamie Johnson; 5th: Morgan Beck

Lot 111: Reserve Champion Pygmy Grade: 1st: Megan Beck

Lot 222: Champion Pygmy Grade: 1st: Worner Way Farm

Lot 333: Reserve Champion Pygmy Reg: 1st: Jacob Kirkland

Lot 444: Champion Pygmy Reg: 1st: Becca Duckworth

Lot 555: Reserve Champion Wethers: 1st: Becca Duckworth

Lot 666: Champion Pygmy Wethers: 1st: Becca Duckworth

Lot 777: Supreme Angora /Pygmy: 1st: Becca Duckworth

Lot 888: Overall Supreme: 1st: Kountry Rose Boer Goats

Compiled by Evelyn Long