Morrow County Winter Sports Team Schedules


CARDINGTON PIRATES

Boys’ Basketball

11/29, A, Ridgedale, 7:30 p.m.

12/2, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/3, H, Delaware Christian, 7:30 p.m.

12/6, H, Elgin, 7:30 p.m.

12/9, H, Danville, 7:30 p.m.

12/13, A, Northmor, 7:30 p.m.

12/20, A, Centerburg, 7:30 p.m.

12/27, A, Highland Holiday Showcase, 4:30 p.m.

12/28, A, Highland Holiday Showcase, 7:30 p.m.

1/3, A, Pleasant, 7:30 p.m.

1/6, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

1/10, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/14, H, Crestline, 7:30 p.m.

1/17, A, Danville, 7:30 p.m.

1/20, H, Northmor, 7:30 p.m.

1/24, A, East Knox, 7:30 p.m.

1/27, H, Centerburg, 7:30 p.m.

1/28, A, Lima Temple Christian, 7:30 p.m.

2/3, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

2/11, H, East Knox, 7:30 p.m.

2/17, H, Tree of Life, 7:30 p.m.

Girls’ Basketball

11/30, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/7, A, Columbus Academy, 5:30 p.m.

12/10, H, Danville, 7:30 p.m.

12/12, A, Bucyrus, 7:30 p.m.

12/14, A, Northmor, 7:30 p.m.

12/17, H, East Knox, 7:30 p.m.

12/21, A, Centerburg, 7:30 p.m.

12/22, A, Centerburg (MVNU), 6:30 p.m.

12/27, A, Pleasant Holiday Tournament, TBA.

1/4, A, River Valley, 7:30 p.m.

1/7, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

1/11, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/18, A, Danville, 6 p.m.

1/21, H, Northmor, 7:30 p.m.

1/23, H, Pleasant, 7:30 p.m.

1/28, A, East Knox, 2:30 p.m.

2/1, H, Centerburg, 7:30 p.m.

2/4, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

2/7, H, Clear Fork, 7:30 p.m.

2/9, H, Olentangy Berlin, 7:30 p.m.

2/11, A, Highland, 2:15 p.m.

Wrestling

12/3, A, Madison Inv., 10 a.m.

12/10, A, Bucyrus Inv., 10 a.m.

12/17, A, Loudonville Inv., 9 a.m.

12/28, A, Harding Inv., 11 a.m.

12/29, A, Harding Inv., 10 a.m.

1/7, A, Plymouth Inv., 10 a.m.

1/28, A, Shelby, 9 a.m.

2/18, A, KMAC (Northmor), 9 a.m.

Bowling — H = Morrow Lanes

12/5, H, Fredericktown, 4 p.m.

12/6, A, Ridgedale, 4 p.m.

12/8, H, Wynford, 4 p.m.

12/10, A, Westerville Central Tournament, 12:30 p.m.

12/12, A, Northmor, 4 p.m.

12/15, A, Fredericktown, 4 p.m.

12/16, H, Mount Gilead, 4 p.m.

12/21, A, East Knox, 4:30 p.m.

1/6, H, Crestline, 4:30 p.m.

1/10, H, Northmor, 4 p.m.

1/12, A, Crestline, 4 p.m.

1/17, H, Centerburg, 4 p.m.

1/20, H, East Knox, 4 p.m.

1/21, A, Wynford Classic, 10 a.m.

1/26, H, Ridgedale, 4 p.m.

1/31, A, River Valley, 4 p.m.

2/3, A, Mount Gilead, 4:30 p.m.

2/6, A, Centerburg, 4:30 p.m.

2/11, A, KMAC (Victory Lanes), 9 a.m.

GILEAD CHRISTIAN

Boys’ and Girls’ Basketball

11/28, H, High Point, 5 p.m.

12/2, A, Grand Lake Tournament, TBA

12/3, A, Grand Lake Tournament, TBA

12/6, H, Anchor, 5 p.m.

12/10, A, Faith Christian w/High Point, TBA

12/15, H, Grand Lake, 7 p.m.

12/17, H, Bowling Green, TBA

12/29, H, East Richland, 7 p.m.

1/13, H, New Paths, 6 p.m.

1/14, A, East Richland, noon

1/21, H, Kingsway and Harvest Temple, TBA

1/26, A, Gospel Haven, TBA

1/28, H, Radiant Church, TBA

2/2, A, Kingsway, 6:30 p.m.

2/4, H, Faith Marion, H, TBA

2/10, H, Coshocton, 7:45 p.m.

2/15-20, H, ICSO Tournament, TBA

Bowling — H = Morrow Lanes

12/5, A, East Knox, 4 p.m.

12/9, A, River Valley, 4 p.m.

12/13, H, Galion, 4 p.m.

12/19, A, Cardington, 4 p.m.

1/11, A, Pleasant, 4 p.m.

1/12, H, River Valley, 4 p.m.

1/13, H, Cardington, 4 p.m.

1/18, H, Pleasant, 4 p.m.

1/23, A, Fredericktown, 4 p.m.

1/30, H, Fredericktown, 4 p.m.

2/6, H, East Knox, 4 p.m.

2/14, H, Elgin, 4 p.m.

HIGHLAND SCOTS

Boys’ Basketball

11/25, H, Lakewood, 7 p.m.

11/29, A, Fredericktown, 7 p.m.

12/2, A, Ontario, 7 p.m.

12/8, H, Pleasant, 7 p.m.

12/10, A, Harding, 7 p.m.

12/16, H, Shelby, 7 p.m.

12/20, H, Galion, 7 p.m.

12/22, A, Danville (MVNU), 8 p.m.

12/27, H, Holiday Showcase, 7 p.m.

12/28, H, Holiday Showcase, 7 p.m.

1/5, A, River Valley, 7 p.m.

1/7, A, Galion, 7 p.m.

1/10, H, Mansfield Christian, 7 p.m.

1/13, A, Clear Fork, 7 p.m.

1/19, H, Ontario, 7 p.m.

1/21, A, Pleasant, 7 p.m.

1/27, H, Harding, 7 p.m.

1/28, H, Temple Christian, 6 p.m.

2/1, A, Shelby, 7 p.m.

2/10, H, River Valley, 7 p.m.

2/11, H, Utica, 7 p.m.

2/17, H, Clear Fork, 7 p.m.

Girls’ Basketball

12/1, H, Ontario, 7:15 p.m.

12/3, H, Pleasant, 2:15 p.m.

12/7, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/9, A, Harding, 7:15 p.m.

12/15, A, Shelby, 7:15 p.m.

12/17, H, Galion, 7:15 p.m.

12/21, A, Utica, 7:15 p.m.

12/29, H, River Valley, 7:15 p.m.

1/3, H, Centerburg, 7:30 p.m.

1/6, A, Clear Fork, 7:15 p.m.

1/12, A, Ontario, 7:15 p.m.

1/14, A, Pleasant, 7:30 p.m.

1/20, H, Marion Harding, 7:15 p.m.

1/24, A, Galion, 7:15 p.m.

1/26, H, Shelby, 7:15 p.m.

1/31, A, Danville, 6 p.m.

2/3, A, River Valley, 7:15 p.m.

2/9, H, Clear Fork, 7:15 p.m.

2/11, H, Cardington, 2:15 p.m.

Wrestling

12/3, A, Madison Inv., 10 a.m.

12/10, H, Jeremy Ammons Kilted Klassic, 10 a.m.

12/14, A, River Valley, 6 p.m.

12/17, A, Granville, 10 a.m.

12.21, H, Triangular, 6 p.m.

12/28, A, Harding Inv., 6 p.m.

12/29, A, Harding Inv., 6 p.m.

1/7, A, Licking Valley Inv., 10 a.m.

1/12, A, Mount Gilead, 5 p.m.

1/20, A, Austintown FItch Inv., noon

1/21, A, Austintown Fitch Inv., 9 a.m.

1/27, A, Buckeye Valley, noon

1/28, A, New Lexington Inv., 10 a.m.

2/2, H, Centerburg, 6 p.m.

2/18, A, MOAC (Galion), 10 a.m.

Bowling – H = Colonial City Lanes, Mount Vernon

11/23, H, Pleasant, 5 p.m.

11/30, H, Elgin, 5 p.m.

12/3, A, Teays Valley Thankgiving Shootout

12/7, H, Galion, 5 p.m.

12/9, H, Shelby, 5 p.m.

12/13, A, River Valley, 4 p.m.

12/15, A, Harding, 4 p.m.

1/4, A, Pleasant, 4 p.m.

1/13, H, Harding, 5 p.m.

1/14, A, Cougar Classic (Colonial City Lanes), 10 a.m.

1/18, H, Mount Vernon, 5 p.m.

1/21, A, Shelby, 9 a.m.

1/25, H, River Valley, 5 p.m.

1/26, A, Galion, 4 p.m.

2/1, A, Mount Vernon, 4 p.m.

2/8, H, Centerburg, 5 p.m.

2/10, A, MOAC (Galion), girls, 11 a.m., boys, 3 p.m.

2/11, A, MOAC (Galion), girls, 11 a.m., boys’ 3 p.m.

MOUNT GILEAD INDIANS

Boys’ Basketball

11/29, A, Loudonville, 7:30 p.m.

12/2, A, Danville, 7:30 p.m.

12/3, H, Utica, 7:30 p.m.

12/6, A, Northmor, 7:30 p.m.

12/9, H, Centerburg, 7:30 p.m.

12/16, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/20, A, East Knox, 7:30 p.m.

12/22, H, Galion, 7:30 p.m.

12/28, H, Ridgemont, 7:30 p.m.

1/4, A, Grandview Heights, 7:30 p.m.

1/6, H, Cardington, 7:30 p.m.

1/10, H, Danville, 7:30 p.m.

1/13, H, Northmor, 7:30 p.m.

1/17, A, Centerburg, 7:30 p.m.

1/19, A, Oakstone Academy, 7:30 p.m.

1/21, H, Ridgedale, 7:30 p.m.

1/24, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/27, H, East Knox, 7:30 p.m.

2/3, A, Cardington, 7:30 p.m.

2/7, A, Elgin, 7:30 p.m.

2/10, A, Lucas, 7:30 p.m.

2/14, H, Pleasant, 7:30 p.m.

2/17, A, Crestline, 7:30 p.m.

Girls’ Basketball

11/30, A, Danville, 7:30 p.m.

12/3, H, Northmor, 4:30 p.m.

12/7, A, Highland, 7:30 p.m.

12/10, H, Centerburg, 7:30 p.m.

12/12, H, Lucas, 7:30 p.m.

12/14, A, Utica, 7:15 p.m.

12/17, A, Fredericktown, 2:30 p.m.

12/19, A, North Union, 7:30 p.m.

12/21, A, East Knox, 7:30 p.m.

12/29, H, Elgin, 7:30 p.m.

1/7, H, Cardington, 7:30 p.m.

1/11, H, Danville, 7:30 p.m.

1/14, H, Northmor, 2:30 p.m.

1/18, A, Centerburg, 7:30 p.m.

1/21, H, Ridgedale, 4:30 p.m.

1/23, H, Colonel Crawford, 7:30 p.m.

1/26, A, Liberty Union, 7:30 p.m.

1/28, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

2/1, H, East Knox, 7:30 p.m.

2/4, A, Cardington, 7:30 p.m.

2/6, H, Ridgemont, 6 p.m.

2/9, A, River Valley, 7:30 p.m.

Wrestling

12/7, A, North Union, 6 p.m.

12/10, A, Highland Inv., 10 a.m.

12/21, H, Triangular, 5 p.m.

12/28, A, Harding Inv., 11 a.m.

12/29, A, Harding Inv., 10 a.m.

1/7, A, Lima Senior Inv., 10 a.m.

1/12, H, Triangular, 5 p.m.

1/18, A, Crestview, 6 p.m.

1/27, A, Pleasant Inv., 4 p.m.

1/28, A, Pleasant Inv., 10 a.m.

2/2, H, Triangular, 5 p.m.

2/4, A, Circleville Inv., 9 a.m.

2/11, H, Six-team meet, 9 a.m.

2/18, A, KMAC (Northmor), 9 a.m.

Swimming

12/7, A, Marion YMCA (Elgin, RV), 6 p.m.

12/10, A, Granville Inv. (Kenyon College), TBA.

12/14, H, Marion YMCA multi-team meet, 6 p.m.

12/17, A, Mount Vernon Small Teams Inv. (Kenyon College), TBA.

12/20, A, Upper Sandusky (Bucyrus YMCA), TBA.

12/21, A, Pleasant (Marion YMCA), 6 p.m.

1/5, A, Marion YMCA (RV, Elgin, Wynford), 6 p.m.

1/14, H, Marion YMCA multi-team meet, 11 a.m.

1/18, A, Marion Harding (Marion YMCA), 6 p.m.

1/20, A, Buckeye Valley (Delaware YMCA), TBA.

1/25, H, Marion YMCA multi-team sprint meet, 6 p.m.

1/28, A, NCOSL Championships (Colonel Crawford), TBA.

1/31, A, Galion (Galion YMCA), 4 p.m.

Bowling — H = Morrow Lanes

12/2, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/9, H, Crestline, 4:30 p.m.

12/12, A, River Valley, 4 p.m.

12/16, A, Cardington, 4 p.m.

12/17, A, Bucyrus Tournament, 9 a.m.

12/19, A, Centerburg, 4:30 p.m.

12/20, A, Elgin, 4 p.m.

1/4, H, Fredericktown, 4 p.m.

1/9, A, Northmor, 4 p.m.

1/11, H, East Knox, 4 p.m.

1/12, A, Ridgedale, 4 p.m.

1/21, A, Wynford Classic, 10 a.m.

1/25, A, East Knox, 4:30 p.m.

1/27, A, Crestline, 4 p.m.

2/1, A, Fredericktown, 4 p.m.

2/2, H, Centerburg, 4 p.m.

2/3, H, Cardington, 4:30 p.m.

2/7, H, Northmor, 4 p.m.

2/11, A, KMAC (Victory Lanes), 9 a.m.

NORTHMOR GOLDEN KNIGHTS

Boys’ Basketball

11/23, A, Elgin, 7:30 p.m.

11/29, A, Centerburg, 7:30 p.m.

12/6, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/9, A, East Knox, 7:30 p.m.

12/13, H, Cardington, 7:30 p.m.

12/16, H, Danville, 7:30 p.m.

12/20, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/23, A, Loudonville, 7:30 p.m.

12/27, H, Galion, 7:30 p.m.

12/30, H, Clear Fork, 7:30 p.m.

1/3, A, Colonel Crawford, 7:30 p.m.

1/10, H, Centerburg, 7:30 p.m.

1/13, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

1/17, H, East Knox, 7:30 p.m.

1/20, A, Cardington, 7:30 p.m.

1/24, A, Danville, 7:30 p.m.

1/27, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/31, H, Wynford, 7:30 p.m.

2/3, H, New Hope Christian Academy, 7:30 p.m.

2/7, A, Pleasant, 7:30 p.m.

2/10, H, Crestline, 7:30 p.m.

2/17, A, Mansfield Christian, 7:30 p.m.

Girls’ Basketball

11/30, A, Centerburg, 7:30 p.m.

12/3, A, Mount Gilead, 4:30 p.m.

12/8, A, Crestline, 7:30 p.m.

12/10, A, East Knox, 2:30 p.m.

12/14, H, Cardington, 7:30 p.m.

12/17, H, Danville, 2:30 p.m.

12/22, A, Fredericktown, 8 p.m.

12/28, A, Loudonville, 6 p.m.

1/4, H, Millersport, 7:30 p.m.

1/11, H, Centerburg, 7:30 p.m.

1/14, H, Mount Gilead, 2:30 p.m.

1/18, H, East Knox, 7:30 p.m.

1/21, A, Cardington, 7:30 p.m.

1/25, H, Wynford, 6 p.m.

1/28, A, Danville, 1 p.m.

2/1, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

2/2, A, Mapleton, 6 p.m.

2/4, H, Genoa Christian Academy, 2:30 p.m.

2/8, H, Utica, 7:30 p.m.

2/11, A, Galion, 6:30 p.m.

Wrestling

12/1, H, Quad, 6 p.m.

12/8, H, Quad, 6 p.m.

12/10, A, Big Walnut Inv., 9 a.m.

12/14, A, Crestview Quad, 6 p.m.

12/28, A, MIT (Medina), 10 a.m.

12/29, A, MIT (Medina), 10 a.m.

1/6, A, JC Gorman (Mansfield Senior), 2 p.m.

1/7, A, JC Gorman (Mansfield Senior), 10 a.m.

1/13, A, Crestview Duals, 4 p.m.

1/14, A, Crestview Duals, 10 a.m.

1/27, A, Sally George (Pleasant), 10 a.m.

2/9, H, Quad, 6 p.m.

2/18, H, KMAC, 9 a.m.

Bowling — H = Victory Lanes, Galion

12/3, A, State Kick Off Tournament (HP Lanes), TBA

12/5, H, Galion, 4 p.m.

12/12, H, Cardington, 4 p.m.

12/17, A, Bucyrus Tournament, 9 a.m.

12/19, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/20, A, Fredericktown, 4 p.m.

12/21, A, Centerburg, 4 p.m.

1/9, H, Mount Gilead, 4 p.m.

1/10, A, Cardington, 4 p.m.

1/16, A, Kings Classic, 9 a.m.

1/17, H, East Knox, 4 p.m.

1/24, A, Ridgedale, 4 p.m.

1/30, H, Centerburg, 4 p.m.

2/4, A, East Knox, 10 a.m.

2/6, H, Fredericktown, 4 p.m.

2/7, A, Mount Gilead, 4 p.m.

2/9, H, Crestline, 4 p.m.

2/10, H, Girls’ KMAC, 5 p.m.

2/11, H, Boys’ KMAC, 9 a.m.