WINTER SPORTS TEAM SCHEDULES


CARDINGTON PIRATES

Varsity Boys’ Basketball

12/3, A, East Knox, 7:30 p.m.

12/7, H, Centerburg, 7:30 p.m.

12/10, A, Danville, 7:30 p.m.

12/13, A, Elgin, 7:30 p.m.

12/17, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/21, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/28, A, Delaware Christian, 7:30 p.m.

12/30, A, Northridge, 7:15 p.m.

1/4, A, Northmor, 7:30 p.m.

1/7, H, East Knox, 7:30 p.m.

1/8, H, Pleasant, 2:30 p.m.

1/11, A, Centerburg, 7:30 p.m.

1/14, H, Danville, 7:30 p.m.

1/18, H, Ridgedale, 7:30 p.m.

1/21, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/25, H, Newark Catholic, 7:30 p.m.

1/28, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

2/5, H, Northmor, 7:30 p.m.

2/8, H, Northside Christian, 7:30 p.m.

2/11, A, Tree of Life, 7:30 p.m.

2/12, H, Utica, 6 p.m.

2/18, A, Ridgemont, 7:30 p.m.

Varsity Girls’ Basketball

11/27, A, Pleasant, 7:30 p.m.

12/1, H, Northmor, 7:30 p.m.

12/4, A, East Knox, 2:30 p.m.

12/8, H, Centerburg, 6 p.m.

12/11, A, Danville, 2:30 p.m.

12/18, H, Fredericktown, 2:30 p.m.

12/22, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/28, H, Bucyrus, 7:30 p.m.

1/5, A, Northmor, 7:30 p.m.

1/8, H, East Knox, 7:30 p.m.

1/10, H, River Valley, 7:30 p.m.

1/12, A, Centerburg, 6 p.m.

1/19, H, Danville, 7:30 p.m.

1/22, A, Fredericktown, 2:30 p.m.

1/24, H, Ashland, 7:30 p.m.

1/29, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

2/1, A, Clear Fork, 7:30 p.m.

2/3, A, Loudonville, 7:30 p.m.

2/7, H, Ridgedale, 6 p.m.

2/12, A, Olentangy Berlin, 1:30 p.m.

Wrestling

12/4, A, Madison Inv., 10 a .m.

12/11, A, Bucyrus Inv., 10 a.m.

12/18, A, Loudonville Inv., 9:30 a.m.

12/29, A, Harding Inv., 11 a.m.

1/8, A, Plymouth Inv., 10 a.m.

1/15, A, Fredericktown Inv., 10 a.m.

1/22, A, Clyde Inv., 9 a.m.

1/29, A, Utica Inv., 10 a.m.

2/12, A, KMAC (Centerburg), 9 a.m.

Bowling (H = Morrow Lanes)

11/29, A, Northmor, 4 p.m.

12/2, H, East Knox, 4 p.m.

12/7, H, Centerburg, 4 p.m.

12/14, H, Crestline, 4 p.m.

12/16, H, Fredericktown, 4 p.m.

12/17, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/18, A, Bucyrus Inv., 10 a .m.

1/5, A, Fredericktown, 4 p.m.

1/6, A, Centerburg, 5 p.m.

1/11, A, Mount Gilead, 4 p.m.

1/12, A, East Knox, 5 p.m.

1/14, H, Northmor, 4 p.m.

1/17, A, Ridgedale, 9 a.m.

1/25, A, Wynford, 4 p.m.

2/1, A, Ridgedale, 4 p.m.

2/3, A, Crestline, 4 p.m.

2/4, H, Mount Gilead, 4 p.m.

2/9, A, Elgin, 4 p.m.

2/11, A, KMAC (Northmor), 5 p.m.

GILEAD CHRISTIAN EAGLES

Varsity Boys’ Basketball

11/30, H, Wayside Christian, 5 p.m.

12/3, A, Grand Lake Tournament, 7 p.m.

12/4, A, Grand Lake Tournament, 7 p.m.

12/7, A, Torah, 7 p.m.

12/10, A, Reimer Road, 7:30 p.m.

12/11, H, Kingsway, TBA

12/11, H, Faith Christian, 8:30 p.m.

12/17, H, Medina, 5:30 p.m.

12/21, H, East Richland, 6 p.m.

1/8, A, Faith Christian, 7 p.m.

1/15, A, East Richland, 6:30 p.m.

1/17, A, Kingsway, 6:30 p.m.

1/22, H, Ohio Eagles, TBA

1/22, H, Mansfield Temple, 6:30 p.m.

1/25, A, Coshocton, 6 p.m.

1/28, A, Gospel Haven, 1:30 p.m.

2/5, A, Medina Christian, TBA

2/8, A, Shekinah Christian, 7 p.m.

2/11, H, Reimer Road, 7 p.m.

2/14-19, 28, H, ICSO State Tournament, TBA

Varsity Girls’ Basketball

11/26, Gilead Gobbler Games, TBA

11/27, Gilead Gobbler Games, TBA

12/3, A, Grand Lake Tournament, TBA

12/4, A, Grand Lake Tournament, TBA

12/7, A, Torah, 5:30 p.m.

12/10, A, Reimer Road, 6 p.m.

12/11, H, Kingsway, TBA

12/17, H, Medina, 7 p.m.

12/28, A, Elgin, 6 p.m.

1/3, H, Marion, 6:30 p.m.

1/10, H, Senedot, 6 p.m.

1/17, A, Kingsway, 5 p.m.

1/18, H, Coshocton, 6:30 p.m.

1/22, H, Ohio Eagles, TBA

1/22, H, Mansfield Temple, TBA

1/31, H, Ohio School for Deaf, 6 p.m.

2/5, A, Medina Christian, noon

2/8, A, Coshocton, 6 p.m.

2/11, H, Reimer Road, 5:30 p.m.

Bowling (H = Morrow Lanes)

12/2, A, Pleasant, 4 p.m.

12/3, H, East Knox, 4 p.m.

12/8, H, Fredericktown, 4 p.m.

1/3, A, East Knox, 5 p.m.

1/4, H, Lima Temple Christian, 4 p.m.

1/7, A, Northeastern, 4 p.m.

1/11, A, St. Peter’s, 4 p.m.

1/13, A, Crestline, 4 p.m.

1/20, H, Galion, 4 p.m.

1/28, A, Fredericktown, 4 p.m.

2/1, H, Pleasant, 4 p.m.

2/10, H, St. Peter’s, 4 p.m.

HIGHLAND SCOTS

Varsity Boys’ Basketball

11/26, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

11/30, A, Utica, 7:15 p.m.

12/3, H, Ontario, 7:30 p.m.

12/9, A, Pleasant, 7:30 p.m.

12/14, H, Marion Harding, 7:30 p.m.

12/17, A, Shelby, 7:30 p.m.

12/21, H, Galion, 7:30 p.m.

12/28, H, Holiday Showcase, 7:30 p.m.

12/29, H, Holiday Showcase, 7:30 p.m.

1/6, H, River Valley, 7:30 p.m.

1/8, A, Centerburg, 6:30 p.m.

1/14, A, Clear Fork, 7:30 p.m.

1/20, A, Ontario, 7:30 p.m.

1/22, H, Pleasant, 7:30 p.m.

1/25, H, Danville, 7:30 p.m.

1/28, A, Marion Harding, 7:30 p.m.

2/3, H, Shelby, 7:30 p.m.

2/5, A, Galion, 7:30 p.m.

2/8, A, Northmor, 7:30 p.m.

2/11, A, River Valley, 7:30 p.m.

2/15, H, Loudonville, 7:30 p.m.

2/18, H, Clear Fork, 7:30 p.m.

Varsity Girls’ Basketball

12/2, A, Ontario, 7:30 p.m.

12/4, H, Pleasant, 7:30 p.m.

12/10, A, Marion Harding, 7:30 p.m.

12/16, H, Shelby, 7:30 p.m.

12/18, H, Galion, 6:30 p.m.

12/22, A, Lakewood, 7:30 p.m.

12/29, A, River Valley, 7:30 p.m.

1/7, H, Clear Fork, 7:30 p.m.

1/8, A, Centerburg, 5 p.m.

1/13, H, Ontario, 7:30 p.m.

1/15, A, Pleasant, 7:30 p.m.

1/18, H, Northridge, 7:30 p.m.

1/21, H, Marion Harding, 7:30 p.m.

1/25, A, Galion, 6:30 p.m.

1/27, A, Shelby, 7:30 p.m.

2/1, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

2/4, H, River Valley, 7:30 p.m.

2/5, H, Danville, 2:30 p.m.

2/10, A, Clear Fork, 7:30 p.m.

2/12, H, Utica, 2:30 p.m.

Wrestling

12/4, A, Madison Inv., 10 a.m.

12/11, H, Kilted Klassic, 10 a.m.

12/15, A, River Valley, 6 p.m.

12/22, H, Quad meet, 6 p.m.

12/29, A, Harding Inv., 11 a.m.

1/8, A, Olentangy Orange Inv., 9 a.m.

1/21, A, Austintown Fitch Inv., TBA

1/22, A, Austintown Fitch Inv., TBA

1/28, A, Buckeye Valley, 1 p.m.

1/29, A, New Lexington Inv., 10 a.m.

2/2, H, Mount Vernon, 6 p.m.

2/5, A, Wooster, 9 a.m.

2/12, A, Painesville Inv., 9 a.m.

2/19, A, MOAC (Galion), 10 a.m.

Bowling (H = Colonel City Lanes)

12/2, A, Marion Harding, 4 p.m.

12/3, H, Mansfield St. Peter’s, 5 p.m.

12/7, A, Galion, 4 p.m.

12/8, A, Shelby, 4 p.m.

12/15, H, River Valley, 5 p.m.

12/17, H, Elgin, 5 p.m.

1/5, H, Pleasant, 5 p.m.

1/7, A, Mount Vernon, 4 p.m.

1/12, H, Marion Harding, 5 p.m.

1/14, A, Buckeye Valley, 4 p.m.

1/19, A, Mansfield St. Peter’s, 4 p.m.

1/21, H, Shelby, 5 p.m.

1/25, A, River Valley, 4 p.m.

1/26, H, Galion, 5 p.m.

2/4, H, Centerburg, 5 p.m.

2/11, A, MOAC (Pleasant), 11 a.m.

MOUNT GILEAD INDIANS

Varsity Boys’ Basketball

11/30, H, Loudonville, 7:30 p.m.

12/3, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/4, A, Utica, 3 p.m.

12/7, H, East Knox, 7:30 p.m.

12/10, A, Centerburg, 7:30 p.m.

12/14, H, Northmor, 7:30 p.m.

12/17, H, Danville, 7:30 p.m.

12/21, A, Cardington, 7:30 p.m.

12/29, A, Ridgemont, 7:30 p.m.

1/4, A, Pleasant, 7:30 p.m.

1/7, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/8, A, Galion, 3 p.m.

1/11, A, East Knox, 7:30 p.m.

1/14, H, Centerburg, 7:30 p.m.

1/15, H, River Valley, 7:30 p.m.

1/18, A, Northmor, 7:30 p.m.

1/21, A, Danville, 7:30 p.m.

1/25, H, Crestline, 7:30 p.m.

1/28, H, Cardington, 7:30 p.m.

2/5, A, Ridgedale, 7:30 p.m.

2/8, H, Elgin, 7:30 p.m.

2/11, H, Lucas, 7:30 p.m.

Varsity Girls’ Basketball

11/29, A, Elgin, 7:30 p.m.

12/4, H, Fredericktown, 2:30 p.m.

12/8, H, East Knox, 7:30 p.m.

12/11, A, Centerburg, 1 p.m.

12/15, H, Northmor, 7:30 p.m.

12/18, H, Danville, 2:30 p.m.

12/22, A, Cardington, 7:30 p.m.

12/28, H, Utica, 7:30 p.m.

12/30, H, Crestline, 7:30 p.m.

1/5, H, River Valley, 7:30 p.m.

1/8, A, Fredericktown, 2:30 p.m.

1/12, A, East Knox, 7:30 p.m.

1/15, H, Centerburg, 1 p.m.

1/19, A, Northmor, 7:30 p.m.

1/22, A, Danville, 2:30 p.m.

1/24, A, Colonel Crawford, 7:30 p.m.

1/29, H, Cardington, 7:30 p.m.

2/1, H, Highland, 7:30 p.m.

2/5, A, Lucas, 2:30 p.m.

2/7, A, Ridgemont, 7 p.m.

2/10, A, Delaware Christian, 7:30 p.m.

2/12, H, Pleasant, 2:30 p.m.

Wrestling

12/7, A, North Union, 6 p.m.

12/11, A, Highland Kilted Klassic, 10 a.m.

12/18, A, Watterson Inv., 10 a.m.

12/29, A, Harding Inv., 11 a.m.

1/4, H, Super Tri, 6 p.m.

1/19, A, Crestview, 6 p.m.

1/22, A, Heath Inv., 10 a.m.

1/28, A, Pleasant Inv., 5 p.m.

1/29, A, Pleasant Inv., 10 a.m.

2/3, H, Tri, 6 p.m.

2/5, A, Canal Winchester Inv., 9:30 a.m.

2/12, A, KMAC (Centerburg), 9 a.m.

Swimming (H = Marion YMCA)

12/11, A, Pleasant, 11 a.m.

12/15, H, Quad, 6:30 p.m.

12/18, A, Upper Sandusky, 10 a.m.

1/4, A, Kenton, 4:30 p.m.

1/8, A, Northridge, 1:45 p.m.

1/12, A, Colonel Crawford, TBA

1/15, H, Quad, 11 a.m.

1/19, A, Marion Harding, 6 p.m.

1/26, H, Home meet, 6:30 p.m.

1/29, A, NCOSL (Col. Crawford), TBA

Bowling (H = Morrow Lanes)

11/29, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/1, H, Northmor, 4 p.m.

12/2, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/3, A, River Valley, 4 p.m.

12/7, A, Fredericktown, 4 p.m.

12/10, H, Centerburg, 4 p.m.

12/15, A, East Knox, 5 p.m.

12/18, A, Bucyrus Inv., 10 a.m.

12/20, A, Northmor, 4 p.m.

1/6, A, Crestline, 4 p.m.

1/11, H, Cardington, 4 p.m.

1/13, H, Fredericktown, 4 p.m.

1/15, A, Wynford Inv., 10 a.m.

1/24, H, East Knox, 4 p.m.

1/25, A, Ridgedale, 4 p.m.

1/27, A, Bucyrus, 4 p.m.

1/31, H, Elgin, 4 p.m.

2/2, A, Centerburg, 5 p.m.

2/4, A, Cardington, 4 p.m.

2/7, H, Crestline, 4 p.m.

2/8, H, Bucyrus, 4 p.m.

2/11, A, KMAC (Northmor), 5 p.m.

NORTHMOR GOLDEN KNIGHTS

Varsity Boys’ Basketball

11/24, H, Pleasant, 7:30 p.m.

11/30, H, Colonel Crawford, 7:30 p.m.

12/3, A, Danville, 7:30 p.m.

12/7, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/10, H, East Knox, 7:30 p.m.

12/14, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/17, H, Centerburg, 7:30 p.m.

12/21, A, Loudonville, 7:30 p.m.

12/23, A, Clear Fork, 7:30 p.m.

12/28, A, Galion, 7:30 p.m.

1/4, H, Cardington, 7:30 p.m.

1/7, H, Danville, 7:30 p.m.

1/11, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/14, A, East Knox, 7:30 p.m.

1/18, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

1/21, A, Centerburg, 7:30 p.m.

1/25, A, Lucas, 7:30 p.m.

2/2, A, Crestline, 7:30 p.m.

2/5, A, Cardington, 7:30 p.m.

2/8, H, Highland, 7:30 p.m.

2/15, H, River Valley, 7:30 p.m.

2/17, A, North Union, 7:30 p.m.

Varsity Girls’ Basketball

11/29, H, Bucyrus, 7:30 p.m.

12/1, A, Cardington, 7:30 p.m.

12/4, A, Danville, 2:30 p.m.

12/8, H, Fredericktown, 7:30 p.m.

12/11, H, East Knox, 2:30 p.m.

12/15, A, Mount Gilead, 7:30 p.m.

12/18, H, Centerburg, 1 p.m.

12/22, H, Galion, 6 p.m.

12/29, H, Loudonville, 7:30 p.m.

1/5, H, Cardington, 7:30 p.m.

1/8, H, Danville, 2:30 p.m.

1/12, A, Fredericktown, 7:30 p.m.

1/15, A, East Knox, 2:30 p.m.

1/19, H, Mount Gilead, 7:30 p.m.

1/22, A, Centerburg, 1 p.m.

1/26, A, Mount Vernon, 7:30 p.m.

1/29, H, Ridgedale, 1 p.m.

2/1, A, Wynford, 7:30 p.m.

2/3, H, Crestline, 6 p.m.

2/9, A, Utica, 7:15 p.m.

Wrestling

12/2, H, Quad, 6 p.m.

12/8, H, Quad, 6 p.m.

12/11, A, Big Walnut Inv., 9 a.m.

12/15, A, Crestview, 6 p.m.

12/29, A, Medina Inv., TBA

12/30, A, Medina Inv., TBA

1/7, A, J.C. Gorman, 2 p.m.

1/8, A, J.C. Gorman, 10 a.m.

1/14, A, Crestview Inv., 4 p.m.

1/15, A, Crestview Inv., 10 a.m.

1/19, H, Quad, 6 p.m.

1/28, A, Pleasant Inv., 5 p.m.

1/29, A. Pleasant Inv., 10 a.m.

2/5, A, Team Dual Regional (Barnesville), TBA

2/12, A, KMAC (Centerburg), 9 a.m.

Bowling (H = Victory Lanes)

11/29, H, Cardington, 4 p.m.

12/1, A, Mount Gilead, 4 p.m.

12/6, H, Ridgedale, 4 p.m.

12/13, H, Lexington, 4 p.m.

12/15, A, Fredericktown, 4 p.m.

12/18, A, Bucyrus Inv., 10 a.m.

12/20, H, Mount Gilead, 4 p.m.

1/4, A, Wynford, 4 p.m.

1/5, A, East Knox, 5 p.m.

1/7, A, Galion, 4 p.m.

1/10, H, Elgin, 4 p.m.

1/11, A, Centerburg, 5 p.m.

1/14, A, Cardington, 4 p.m.

1/17, A, Ridgedale Inv., 9 a.m.

1/17, H, East Knox, 4 p.m.

1/18, A, Ridgedale, 4 p.m.

1/20, A, Crestline, 4 p.m.

1/24, H, Centerburg, 4 p.m.

2/7, H, Fredericktown, 4 p.m.

2/11, H, KMAC, 5 p.m.