Morrow County Fall Sports Schedules


CARDINGTON PIRATES

Varsity Football

8/20, A, Fairbanks, 7 p.m.

8/27, H, Elgin, 7 p.m.

9/3, A, Colonel Crawford, 7 p.m.

9/10, H, Northmor, 7 p.m.

9/17, A, East Knox, 7 p.m.

9/24, H, Centerburg, 7 p.m.

10/1, A, Danville, 7 p.m.

10/8, A, Highland, 7 p.m.

10/15, H, Fredericktown, 7 p.m.

10/22, H, Mount Gilead, 7 p.m.

Varsity Volleyball

8/21, A, Lancaster Tri, 10 a.m.

8/24, H, Northmor, 6:30 p.m.

8/26, A, East Knox, 6:30 p.m.

8/28, H, Cardington Inv., 9 a.m.

8/31, H, Centerburg, 6:30 p.m.

9/2, A, Danville, 6:30 p.m.

9/9, H, Fredericktown, 6:30 p.m.

9/11, H, Colonel Crawford, 11:15 a.m.

9/14, H, Mount Gilead, 6:30 p.m.

9/16, A, Northmor, 6:30 p.m.

9/21, H, East Knox, 6:30 p.m.

9/23, A, Centerburg, 6:30 p.m.

9/25, A, Norwalk Quad, 11 a.m.

9/28, H, Danville, 6:30 p.m.

10/2, H, Hiland, 11:15 a.m.

10/5, A, Fredericktown, 6:30 p.m.

10/7, A, Mount Gilead, 6:30 p.m.

Cross Country

8/24, A, Upper Sandusky Inv., 5:30 p.m.

8/31, A, Utica Inv., 5:30 p.m.

9/4, A, Westerville North Inv., 8 a.m.

9/11, A, Seneca East Inv., 6 p.m.

9/18, A, Galion Inv., 9 a.m.

9/25, A, Heath Inv., 9:30 a.m.

10/2, A, Pickerington North Inv., 10 a.m.

10/9, A, Marion Harding Inv., 9:15 a.m.

10/16, A, KMAC (Mount Gilead), 11 a.m.

Golf (H = Kings Mill)

8/9, A, Bucyrus Inv., 9 a.m.

8/11, H, KMAC #1 (Kings Mill), 8 a.m.

8/12, A, Fredericktown, 4 p.m.

8/16, A, River Valley, 9 a.m.

8/18, H, East Knox, 4 p.m.

8/25, A, KMAC #2 (Apple Valley), 11:30 a.m.

8/26, A, East Knox, 4 p.m.

8/30, A, Northmor, 4 p.m.

8/31, A, Crestline, 5 p.m.

9/1, A, Mount Gilead, 4 p.m.

9/7, A, Utica, 4 p.m.

9/8, H, Fredericktown, 4:30 p.m.

9/14, H, Centerburg, 4 p.m.

9/20, H, Loudonville, 4 p.m.

9/22, H, Mount Gilead, 4 p.m.

GILEAD CHRISTIAN EAGLES

Varsity Volleyball

8/23, A, Mount Gilead, 6:30 p.m.

8/28, A, First Baptist, TBA

9/2, H, KIPP Columbus, 5:30 p.m.

9/10, A, Medina Christian, 6 p.m.

9/13, H, Patriot Preparatory, 6 p.m.

9/16, A, Cristo Rey, 7:30 p.m.

9/21, A, Kingsway Christian, 6 p.m.

10/2, H, Genoa Christian, TBA

10/5, H, Kingsway Christian, 6:30 p.m.

10/7, A, Patriot Preparatory, 6 p.m.

Cross Country

9/11, A, Seneca East Inv., 6 p.m.

9/18, A, Galion Inv., 9 a.m.

9/25, A, Heath Inv., 9:30 a.m.

10/9, A, Marion Harding Inv., 9:15 a.m.

HIGHLAND SCOTS

Varsity Football

8/20, H, Bloom-Carroll, 7 p.m.

8/27, H, Ontario, 7 p.m.

9/3, A, River Valley, 7 p.m.

9/10, H, Mount Gilead, 7 p.m.

9/17, A, Centerburg, 7 p.m.

9/24, H, Danville, 7 p.m.

10/1, A, Fredericktown, 7 p.m.

10/8, H, Cardington, 7 p.m.

10/15, A, East Knox, 7 p.m.

10/22, A, Northmor, 7 p.m.

Varsity Volleyball

8/21, H, Big Walnut, 11 a.m.

8/24, A, Columbus DeSales, 7 p.m.

8/26, H, Ontario, 7 p.m.

8/28, H, Jonathan Alder, 11 a.m.

8/31, A, Pleasant, 7 p.m.

9/2, H, Marion Harding, 7 p.m.

9/7, H, Shelby, 7 p.m.

9/9, A, Galion, 7 p.m.

9/11, A, Gilmour Inv., 1 p.m.

9/14, H, River Valley, 7 p.m.

9/16, A, Clear Fork, 7 p.m.

9/21, A, Ontario, 7 p.m.

9/23, H, Pleasant, 7 p.m.

9/28, A, Marion Harding, 7 p.m.

9/30, A, Shelby, 7 p.m.

10/2, H, Watkins Memorial, 11 a.m.

10/5, H, Galion, 7 p.m.

10/7, A, River Valley, 7 p.m.

10/9, H, Bishop Hartley, 11 a.m.

10/12, H, Clear Fork, 7 p.m.

Boys’ Soccer

8/23, H, Buckeye Valley, 7 p.m.

8/26, A, Northridge, 7:15 p.m.

8/30, H, Ontario, 5 p.m.

9/1, H, Franklin Heights, 5 p.m.

9/4, H, Mount Vernon, 7 p.m.

9/8, A, Pleasant, 7 p.m.

9/11, H, Licking Valley, Noon

9/13, H, Marion Harding, 5 p.m.

9/20, A, Mansfield Christian, 7 p.m.

9/25, A, Loudonville, Noon

9/27, A, Galion, 5 p.m.

9/30, A, River Valley, 7 p.m.

10/2, A, Mansfield St. Peter’s, 1 p.m.

10/5, H, River Valley, 6 p.m.

10/9, H, Johnstown, Noon

10/12, A, Clear Fork, 5 p.m.

Girls’ Soccer

8/23, H, Buckeye Valley, 5 p.m.

8/30, A, Ontario, 7 p.m.

9/1, H, Franklin Heights, 7 p.m.

9/4, H, Mount Vernon, 5 p.m.

9/8, H, Pleasant, 5 p.m.

9/11, H, Licking Valley, 10 a.m.

9/13, A, Marion Harding, 5 p.m.

9/15, A, Galion, 5 p.m.

9/20, A, Shelby, 5 p.m.

9/25, A, Loudonville, 10 a.m.

9/27, H, Galion, 5 p.m.

10/2, A, Mansfield St. Peter’s, 11 a.m.

10/4, A, River Valley, 5 p.m.

10/9, H, Johnstown, 10 a.m.

10/11, H, Clear Fork, 5 p.m.

10/16, A, Licking Valley, 12:30 p.m.

Cross Country

8/23, A, Northmor Inv., 4:30 p.m.

8/28, A, Newark Catholic Inv., 9 a.m.

9/4, H, Highland Inv., 10:30 a.m.

9/11, A, Seneca East Inv., 6 p.m.

9/18, A, Galion Inv., 9 a.m.

10/2, A, Pickerington North Inv., 10 a.m.

10/9, A, Marion Harding Inv., 9:15 a.m.

10/16, A, MOAC Inv. (Marion Harding), 10 a.m.

Boys’ Golf (H = Wyandot)

8/10, A, Clear Fork, 4 p.m.

8/11, A, Galion Inv., 9 a.m.

8/12, A, Clear Fork Inv., 8 a.m.

8/17, A, River Valley, 4 p.m.

8/19, H, Marion Harding, 4 p.m.

8/25, A, Utica, 4 p.m.

8/26, H, Shelby, 4 p.m.

8/31, A, Marion Harding, 4 p.m.

9/1, A, Ontario, 3 p.m.

9/2, H, Clear Fork, 4 p.m.

9/9, H, Pleasant, 4 p.m.

9/14, A, Shelby, 4:15 p.m.

9/16, H, Galion, 4 p.m.

9/17, A, Fredericktown, 4 p.m.

9/21, A, Northmor, 5 p.m.

9/22, H, River Valley, 4 p.m.

9/23, A, MOAC (Valley View), 8:55 a.m.

Girls’ Golf (H = Wyandot)

8/5, A, Lancaster, 9 a.m.

8/9, A, Granville Inv., 8:30 a.m.

8/10, A, Ontario, 10 a.m.

8/11, A, Clear Fork, 10 a.m.

8/13, H, Elgin, 10 a.m.

8/16, A, Pleasant, 4:15 p.m.

8/18, H, Home Quad, 4:30 p.m.

8/23, A, Elgin, 4 p.m.

8/25, A, Galion, 4 p.m.

8/28, A, Fredericktown Inv., 8:30 a.m.

9/1, A, Centerburg, 4 p.m.

MOUNT GILEAD INDIANS

Varsity Football

8/20, A, Ridgedale, 7 p.m.

8/27, H, Upper Sandusky, 7 p.m.

9/3, A, Elgin, 7 p.m.

9/10, A, Highland, 7 p.m.

9/17, H, Fredericktown, 7 p.m.

9/24, H, East Knox, 7 p.m.

10/1, A, Centerburg, 7 p.m.

10/8, H, Northmor, 7 p.m.

10/15, H, Danville, 7 p.m.

10/22, A, Cardington, 7 p.m.

Varsity Volleyball

8/21, H, Elgin, 11:30 a.m.

8/23, H, Gilead Christian, 6:30 p.m.

8/28, A, Clear Fork, 11:15 a.m.

8/31, H, East Knox, 6:30 p.m.

9/2, A, Centerburg, 6:30 p.m.

9/7, H, Northmor, 6:30 p.m.

9/9, H, Danville, 6:30 p.m.

9/11, H, Fredericktown, 1 p.m.

9/14, A, Cardington, 6:30 p.m.

9/21, A, Fredericktown, 6:30 p.m.

9/23, A, East Knox, 6:30 p.m.

9/25, A, Delaware Christian, 12:30 p.m.

9/28, H, Centerburg, 6:30 p.m.

9/30, A, Northmor, 6:30 p.m.

10/5, A, Danville, 6:30 p.m.

10/7, H, Cardington, 6:30 p.m.

Cross Country

8/24, A, Upper Sandusky Inv., 5:30 p.m.

8/28, A, Seneca East Inv., 8:30 a.m.

9/11, A, Seneca East Inv., 6 p.m.

9/18, A, Galion Inv., 9 a.m.

9/25, A, Lancaster Inv., 8:30 a.m.

10/9, H, Mount Gilead Inv., 9 a.m

10/16, H, KMAC, 11 a.m.

Golf (H = Bent Tree)

8/5, A, Utica Inv., 8:30 a.m.

8/10, H, Northmor, 4 p.m.

8/11, A, KMAC #1 (King’s Mill)

8/12, A, East Knox, 4 p.m.

8/17, A, Northmor, 5 p.m.

8/19, A, Fredericktown, 4 p.m.

8/23, A, Wynford, 4:15 p.m.

8/25, A, East Knox, 11:30 a.m.

8/26, H, Centerburg, 4 p.m.

9/1, H, Cardington, 4 p.m.

9/9, H, East Knox, 4 p.m.

9/13, A, Centerburg, 4 p.m.

9/16, H, Fredericktown, 4 p.m.

9/22, A, Cardington, 4 p.m.

9/28, A, Utica, 4 p.m.

NORTHMOR GOLDEN KNIGHTS

Varsity Football

8/20, A, Seneca East, 7 p.m.

8/27, H, South Central, 7 p.m.

9/3, A, Bucyrus, 7 p.m.

9/10, A, Cardington, 7 p.m.

9/17, A, Danville, 7 p.m.

9/24, H, Fredericktown, 7 p.m.

10/1, H, East Knox, 7 p.m.

10/8, A, Mount Gilead, 7 p.m.

10/15, H, Centerburg, 7 p.m.

10/22, H, Highland, 7 p.m.

Varsity Volleyball

8/21, A, Clear Fork Tri, 11 a.m.

8/24, A, Cardington, 6:30 p.m.

8/26, A, Danville, 6:30 p.m.

8/31, H, Fredericktown, 6:30 p.m.

9/2, H, East Knox, 6:30 p.m.

9/7, A, Mount Gilead, 6:30 p.m.

9/9, H, Centerburg, 6:30 p.m.

9/11, A, Pleasant, Noon

9/15, H, Big Walnut, 6:30 p.m.

9/16, H, Cardington, 6:30 p.m.

9/20, A, Colonel Crawford, 6:30 p.m.

9/21, H, Danville, 6:30 p.m.

9/23, A, Fredericktown, 6:30 p.m.

9/25, H, Lexington, 11:15 a.m.

9/28, A, East Knox, 6:30 p.m.

9/30, H, Mount Gilead, 6:30 p.m.

10/4, A, Galion, 7 p.m.

10/5, A, Centerburg, 6:30 p.m.

10/9, H, Wynford, 11:30 a.m.

10/12, H, Worthington Christian, 7 p.m.

10/16, H, Crestview, 11:15 a.m.

Cross Country

8/23, H, Northmor Inv., 4:30 p.m.

9/7, A, Wynford Inv., 5 p.m.

9/11, A, Watkins Memorial Inv., 1 p.m.

9/18, A, Galion Inv., 9 a.m.

9/18, A, Bishop Hartley Inv., 9 a.m.

9/28, A, Fredericktown Inv., 5:30 p.m.

10/9, A, Marion Harding Inv., 9:15 a.m.

10/16, A, KMAC (Mount Gilead), 11 a.m.

Boys’ Golf (H = Twin Lakes)

8/6, H, Ridgedale, 5 p.m.

8/9, A, Bucyrus Inv., 9 a.m.

8/10, A, Mount Gilead, 4 p.m.

8/11, A, KMAC #1 (King’s Mills), 8 a.m.

8/17, H, Mount Gilead, 5 p.m.

8/18, A, Colonel Crawford, 4 p.m.

8/23, H, River Valley, 4 p.m.

8/25, A, KMAC #2 (Apple Valley), 11:30 a.m.

8/30, H, Cardington, 4 p.m.

9/7, H, Centerburg, 5 p.m.

9/9, A, Fredericktown, 5 p.m.

9/13, A, East Knox, 4 p.m.

9/16, A, Wynford, 4:15 p.m.

9/20, A, Centerburg, 4 p.m.

9/21, H, Highland, 5 p.m.

Girls’ Golf (H = Twin Lakes)

8/5, A, Buckeye Central Inv., 2 p.m.

8/6, H, Mapleton, 10 a.m.

8/10, H, Elgin, 5 p.m.

8/11, A, North Union Inv., 8 a.m.

8/16, H, London, 4 p.m.

8/18, A, Crestview, 4 p.m.

8/28, A, Fredericktown Inv., 8:30 a.m.

9/1, A, Centerburg, 4 p.m.

9/8, A, Elgin, 4 p.m.

9/9, A, Fredericktown, 4 p.m.

9/11, A, Mapleton Inv., 10 a.m.

9/13, A, Clear Fork Inv., 9 a.m.

9/16, A, Utica, 4 p.m.

9/20, A, Galion, 4 p.m.

Information received from ArbiterLive.

Information received from ArbiterLive.