Cardinal Classic held


By Rob Hamilton - roberthamilton@aimmediamidwest.com



Shooters compete in last week’s Cardinal Classic hosted by Cardinal Center.

Shooters compete in last week’s Cardinal Classic hosted by Cardinal Center.


Rob Hamilton | Morrow County Sentinel

Cardinal Center hosted the 2019 Cardinal Classic shoot last week, with competitors taking part in 15 events over that time period.

Attendance over the six days of the Classic was high, with 8658 entrants participating — the highest overall attendance for the event since 2015. Saturday’s Sportsman’s Den Single Champ was the largest of the 15, with 937 competitors.

Also, Alan Maralich of Darlington, Pa. won the Dawson’s Stock-Lock shoot-off, Austin Jacob of Copley won the Zoli shoot-off and Connie Kern of Mertztown, Pa. won the Eagle Golf Cart giveaway.

Event #1: Legacy Singles

Class AAA, Dirk Meckstroth, 98; Class AA, Mike Dehabey, 99; Class A, David Storring, 100; Class B, John DiFabio, 99; Class C, Butch Novak, 99; Class D, Ronald Sevigny, 97; Sub Junior, Alex Pore, 99; Junior, Jackson Sokel, 98; Junior Gold, Matthew Debord, 98; Sub Veteran, Rick Springer, 99; Veteran, Dale Bertuzzi Jr., 100; Sr. Veteran, Gerald Olseski, 100; Lady1, Elizabeth Ternes, 98; Lady2, Peggy Wise, 100.

Event #2: Fishburn Handicap

Champion, Tommy Hensel, 98; Runner-up, David Groover, 96; Sub Junior, Ryan Denes, 93; Junior, Jacob Butdorf, 92; Junior Gold, Justin Cavett, 90; Sub Veteran, Chris Vendel, 98; Veteran, Butch Novak, 95; Sr. Veteran, George Reese, 97; Lady1, Stephanie Wrisley, 94; Lady2, Ruth Flayderman, 91.

Event #3: Suds N Sun Doubles

Class AAA, Garrett Helms, 125; Class AA, James Allnutt, 198; Class A, Donald Cogan, 194; Class B, Richard Unruh, 187; Class C, Charles Hensley, 178; Class D, Francis Klein Jr., 186; Sub Junior, Ryan Denes, 189; Junior, Shane Biser, 189; Junior Gold, Matthew Debord, 184; Sub Veteran, Chris Vendel, 189; Veteran, Roger McNamer, 188; Sr. Veteran, Ken Tofferi, 188; Lady1, Elaina McCarthy, 189; Lady2, Susan Owens, 166.

Event #4: Eagle Golf Cars Singles

Class AAA, Harlan Campbell Jr., 100; Class AA, Jeff Fanello, 100; Class A, Donald Cogan, 100; Class B, Ralph Zadro, 99; Class C, Mike Frederickson, 99; Class D, Kole Kuenning, 97; Sub Junior, Gage Jarnagin, 100; Junior, Shane Biser, 100; Junior Gold, Austin Jacob, 100; Sub Veteran, Chris Vendel, 100; Veteran, Roger McNamer, 100; Sr. Veteran, Thomas Rhoads, 100; Lady1, Beverly Scott, 99; Lady2, Peggy Wise, 100.

Event #5: Eagle Golf Cars Handicap

Champion, Dennis Day, 98; Runner-up, Carl Schultz, 98; Sub Junior, David Brown Jr., 97; Junior, Ian Lawrence, 95; Junior Gold, Noah Gouge, 95; Sub Veteran, Kevin Dawson, 98; Veteran, James Roland, 98; Sr. Veteran, Donald Gelhot, 98; Lady1, Jenna Euscher, 97; Lady2, Linda Peckham, 96.

Event #6: Eagle Golf Cars Doubles

Class AAA, Harlan Campbell, 99; Class AA, Matthew Patmore, 99; Class A, Mark Isner, 96; Class B, Mickey Holcomb, 96; Class C, Ralph Zadro, 95; Class D, Taylor Whitley, 94; Sub Junior, Gage Jarnagin, 96; Junior, Ian Lawrence, 99; Junior Gold, Ryan Minyo, 98; Sub Veteran, Tank Lunsford, 100; Veteran, John Federici,, 97; Sr. Veteran, Keith Saunders, 96; Lady1, Elaina McCarthey, 97; Lady2, Sandra Jack, 97.

Event #7: Dawson’s Handicap

Champion, William Swanger, 98; Runner-up, Richard Prince, 98; Sub Junior, Anthony Galata, 97; Junior, Tage Coil, 96; Junior Gold, Ryan Minyo, 93; Sub Veteran, David Galay, 98; Veteran, Donald Dennis Jr., 97; Sr. Veteran, William Monroe, 96; Lady1, Beverly Scott, 94; Lady2, Peggy Wise, 94.

Event #8: AJ’s Supply/Aguila Singles

Class AAA, Chase Horton, 100; Class AA, Jamaal Brown, 100; Class A, Dustin Scheidegger, 99; Class B, George Panarisi, 99; Class C, Roger Jessee, 99; Class D, Kaleb Kababik, 97; Sub Junior, Ryan Denes, 99; Junior, Ian Lawrence, 100; Junior Gold, Noah Gouge, 100; Sub Veteran, Chris Vendel, 100; Veteran, David Bessine, 100; Sr. Veteran, Thomas Rhoads, 100; Lady1, Elizabeth Ternes, 99; Lady2, Donna Natcher, 98.

Event #9: Colerain RV Handicap

Champion, Jacob Butdorf, 99; Runner-up, Ryan Bolitho, 98; Sub Junior, Noah McCoy, 97; Junior, Ian Lawrence, 97; Junior Gold, Caleb Lindstrom, 95; Sub Veteran, Kenneth Woodworth, 96; Veteran, Richard Unruh, 96; Sr. Veteran, Larry Dow, 95; Lady1, Tammy Wildenstein, 96; Lady2, Marcia Chocinsky, 94.

Event #10: Austin M. Jacob Class Singles

Class AAA, Matthew Patmore, 100; Class AA, James Hoffman, 100; Class A, Adam Hart, 100; Class B, Mark Trageser, 100; Class C, Larry Giancola, 99; Class D, William Ohrt, 98; Sub Junior, Ryan Denes, 99; Junior, Ian Lawrence, 100; Junior Gold, Caleb Lindstrom, 100; Sub Veteran, Kevin Dawson, 100; Veteran, Paul Marthey, 100; Sr. Veteran, James Giarrusso, 95; Lady1, Elaina McCarthy, 95; Lady2, Linda Peckham, 95.

Event #11: William Tate Hendrick Handicap

Champion, Alvin Mast, 99; Runner-up, Kyle Farber, 97; Sub Junior, Kole Kuenning, 98; Junior, Adam Bush, 97; Junior Gold, Garrett Helms, 97; Sub Veteran, Kevin Dawson, 96; Veteran, Kenneth Rosenbluh, 96; Sr. Veteran, James Giarrusso, 95; Lady1, Elaina McCarthy, 95; Lady2, Linda Peckham, 95.

Event #12: Garrett J. Helms Doubles

Class AAA, Harlan Campbell Jr., 99; Class AA, Cody Davis, 99; Class A, Brandon Deal, 100; Class B, Jacob Butdorf, 97; Class C, Brian James, 97; Class D, David Laliberte, 94; Sub Junior, Ryan Denes, 97; Junior, Ian Lawrence, 100; Junior Gold, Ian Wilkshire Jr., 99; Sub Veteran, William Natcher, 99; Veteran, Ronald Arter, 96; Sr. Veteran, Craig Blank, 96; Lady1, Jenna Euscher, 98; Lady2, Leslie York, 91.

Event #13, Sportsman’s Den Singles Champ

Champion, Dirk Meckstroth, 200; Runner-up, Aaron Willoughby, 200; Class AAA, Ian Darroch, 199; Class AA, Aaron Schwartz, 198; Class A, Jeffrey Anderson, 199; Class B, Joshua Berger, 197; Class C, Charles Buccieri, 197; Class D, Keaton Pryse, 198; Sub Junior, Gage Jarnagin, 199; Junior, Jackson Sokel, 200; Junior Gold, Chandler Brown, 199; Sub Veteran, Chris Vendel, 198; Veteran, Brant Snively, 198; Sr. Veteran, Craig Blank, 197; Lady1, Elizabeth Ternes, 198; Lady2, Kim Bateman, 195.

Event #14: Zoli Doubles Championship

Champion, Chase Horton, 100; Runner-up, Joseph Charnigo, 99; Sub Junior, Nicholas Wertz, 96; Junior, Ian Lawrence, 99; Junior Gold, Ryan Minyo, 100; Sub Veteran, Chris Vendel, 100; Veteran, David Bessine, 98; Sr. Veteran, William Ohrt, 96; Lady1, Summer Gobrecht, 96; Lady2, Sandra Jack, 93.

Event #15: Kolar Handicap Championship

Champion, Ian Lawrence, 99; Runner-up, Joseph Charnigo, 98; Sub Junior, Nicholas Wertz, 96; Junior, Keaton Pryse, 96; Junior Gold, Ryan Minyo, 97; Sub Veteran, Donnie Sherrard, 97; Veteran, Robert Whaley, 96; Sr. Veteran, Jack Ashbaugh, 95; Lady1, Heidi Womer, 94; Lady2, Susan Owens, 93.

All Around

Champion, Ian Lawrence, 398; Runner-up, Joseph Charnigo, 396; Class AAA, Chase Horton, 395; Class AA, John Thomas, 387; Class A, Donald Cogan, 383; Class B, Ray Gajoch III, 385; Class C, J.M. Perrill, 384; Class D, Dan Putz, 368; Sub Junior, Ryan Denes, 386; Junior, Jackson Sokel, 383; Junior Gold, Ryan Minyo, 391; Sub Veteran, Chris Vendel, 392; Veteran, David Bessine, 384; Sr. Veteran, Louie Morgan, 380; Lady1, Summer Gobrecht, 385; Lady2, Susan Owens, 373.

High Overall

Champion, Ian Lawrence, 1277; Runner-up, Chase Horton, 1283; Class AAA, Joseph Charnigo, 1259; Class AA, Shane Biser, 1233; Class A, Donald Cogan, 1232; Class B, Tyler Bell, 1217; Class C, Taylor Whitley, 1210; Class D, Kole Kuenning, 1192; Sub Junior, Ryan Denes, 1239; Junior, Adam Bush, 1244; Junior Gold, Austin Jacob, 1244; Sub Veteran, Chris Vendel, 1249; Veteran, David Bessine, 1238; Sr. Veteran, Craig Blank, 1225; Lady1, Summer Gobrecht, 1234; Lady2, Peggy Wise, 1198.

Shooters compete in last week’s Cardinal Classic hosted by Cardinal Center.
https://www.morrowcountysentinel.com/wp-content/uploads/sites/29/2019/08/web1_shooters.jpgShooters compete in last week’s Cardinal Classic hosted by Cardinal Center. Rob Hamilton | Morrow County Sentinel

By Rob Hamilton

roberthamilton@aimmediamidwest.com

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS