District football teams announced


Northmor’s Becker top Division VI offensive player

Northmor’s Conor Becker was named the Central District football Offensive Player of the Year in Division VI.

Northmor’s Conor Becker was named the Central District football Offensive Player of the Year in Division VI.


Rob Hamilton | Morrow County Sentinel

Northmor’s Conor Becker was named the Central District’s Offensive Player of the Year in Division VI this season in football.

Becker, a junior running back for the Golden Knights, was also tabbed as a first-team running back in the district. Teammates D’Marcus Hudson (senior) and Brandon Planey (junior) joined him on the first-team offense as linemen.

On the defense, junior Blake Miller was named a first-team lineman. Both Hunter Mariotti and Wyatt Reeder earned honorable mention recognition.

Also in Division VI, Mount Gilead senior Mason Mollohan earned first-team defense recognition as a lineman. Garrett Casto and Tristin Seitz both were named honorable mention.

In Division IV, Highland senior Brody Matthews was a first-team offensive selection at running back, while senior Chase Carpenter was tabbed as a first-team offensive lineman. Senior linebacker Tate Tobin and senior lineman Joey Scaffidi both were first-team defensive selections. Jarin Vasquez, Brock Veley and Jack Weaver all got honorable mention.

Cardington had three players named to the Division VII team. Junior Mason Goers was a first-team running back, while junior Nick McAvoy was a first-team offensive lineman and senior Brandon Steckel was named the first-team kicker.

Below are the Central District football teams for Divisions IV, VI and VII.

DIVISION IV

First-team offense

Quarterbacks: J.T. Keith (Jonathan Alder) 5-10, 165, sr.; Otto Kuhns (Bloom-Carroll) 6-3, 195, jr.; Deo Samuel Pierre (East) 5-10, 185, jr.; Chase Whisner (Licking Valley) 5-11, 170, sr. Running backs: Brody Matthews (Highland) 6-0, 185, sr.; Connor McLaughlin (Licking Valley) 6-0, 180, sr.; KJ Price (London) 5-10, 185, sr.; Garret Proxmire (Jonathan Alder) 6-0, 180, jr.; Brennen Spiess (London) 6-3, 203, sr. Receivers: Zaven Boland (Lakewood) 6-4, 200, sr.; Mack Marston (Utica) 6-2, 215, sr. Linemen: Chase Carpenter (Highland) 6-3, 190, sr.; Robbie Duncan (Bloom-Carroll) 6-4, 240, jr.; Jack Gould (London) 6-0, 260, sr.; Jarrod Hufford (Licking Valley) 6-6, 305, sr.; Robby Lowe (Utica) 6-3, 220, sr.; Connor Morgan (Jonathan Alder) 6-3, 250, jr. Kicker: Cameron Shirkey (Bloom-Carroll) 5-8, 145, jr.

First-team defense

Backs: Josh Evans (Bloom-Carroll) 6-0, 175, jr.; Ethan Hile (Licking Valley) 6-0, 170, sr.; Austin Messmore (Bloom-Carroll) 5-8, 170, sr.; Anthony Welsh (Bexley) 5-10, 170, sr. Linebackers: Cooper Graham (River Valley) 6-2, 200, so.; Noah Hopkins (Licking Valley) 6-2, 175, jr.; Colin Kozlowski (Licking Valley) 5-11, 195, sr.; Garrett Meyers (Utica) 5-9, 175, sr.; Mitchell Miracle (River Valley) 5-9, 180, sr.; Bricker Thiel (London) 6-0, 220, sr.; Tate Tobin (Highland) 6-0, 210, sr. Linemen: Brennan Blain (Jonathan Alder) 6-2, 205, sr.; Zac Collins (Bloom-Carroll) 6-0, 210, sr.; Andy Holmes (River Valley) 6-1, 230, jr.; Joey Scaffidi (Highland) 6-5, 240, sr.

Offensive player of the year: KJ Price (London)

Defensive player of the year: Bricker Thiel (London)

Coach of the year: Wade Bartholomew (Bloom-Carroll)

Special/honorable mention

Jauron Armstrong (East); Brayden Blain (Jonathan Alder); Carter Brenner (Bexley); Blake Caldwell (Jonathan Alder); Joey Chapman (Licking Valley); Brandon Cole (River Valley); Eli Coppess (Bloom-Carroll); Trae Davis (River Valley); Clay Dozer (Bloom-Carroll); Emmanuel Dunson (Linden); Jacob Fenik (Jonathan Alder); Prince Galloway-Miles (East); Bryce Hysell (Bloom-Carroll); Jordan Leeka (Jonathan Alder); Eric Noble (London); Logan Reedy (Utica); Hobie Scarberry (Bloom-Carroll); Grant Sheridan (Bexley); Jarin Vasquez (Highland); Brock Veley (Highland); Connor Vierstra (Lakewood); Jack Weaver (Highland); Jackson Welsch (Jonathan Alder).

DIVISION VI

First-team offense

Quarterbacks: Lucas Hartings (Worthington Christian) 6-4, 170, jr.; Kadden Lester (East Knox) 6-2, 185, jr.; Jacob Nicol (Fairbanks) 6-0, 185, sr. Running backs: Conor Becker (Northmor) 5-11, 170, jr.; Michael Hartings (Worthington Christian) 5-10, 192, sr.; Brandon Kelly (Elgin) 5-8, 155, sr.; Kasson Krownapple (East Knox) 6-0, 180, sr.; Danyal Minton (Elgin) 6-2, 220, sr. Receivers: Tyler Beem (Fairbanks) 6-3, 195, sr.; Caleb Gallwitz (East Knox) 5-10, 175, jr.; Michael King (Worthington Christian) 5-10, 170, sr.; Luke Lachey (Grandview) 6-6, 206, sr. Linemen: Korey Bosart (Elgin) 6-0, 275, sr.; Santana Galvan (Elgin) 6-3, 240, sr.; D’Marcus Hudson (Northmor) 5-8, 195, sr.; Alex Lupton (Newark Catholic) 6-0, 210, sr.; Brandon Planey (Northmor) 6-1, 220, jr.; Sam Rengert (Fairbanks) 6-7, 300, sr.; Jack Wallace (Grandview) 6-2, 259, sr.

First-team defense

Backs: Gatlin Luke (Fairbanks) 5-9, 155, jr.; Cam Miller (Elgin) 6-1, 180, sr.; Grant Myers (Newark Catholic) 5-10, 150, sr.; Sam Speaks (Grandview) 6-0, 185, sr. Linebackers: Evan Backensto (Elgin) 6-2, 200, jr.; Dawson David (East Knox) 6-0, 195, jr.; Braylon Green (Fairbanks) 6-3, 175, so.; Weston Melick (East Knox) 6-0, 200, so.; Charlie Scheiderer (Fairbanks) 6-0, 180, sr.; Stephen Schmitt (Centerburg) 6-2, 185, sr.; Linemen: Joey Bertani (Grandview) 6-3, 215, jr.; Hudson Jump (Grandview) 6-0, 220, sr.; Liam Kirkpatrick (Newark Catholic) 6-0, 272, sr.; Blake Miller (Northmor) 6-5, 220, jr.; Mason Mollohan (Mount Gilead) 6-5, 230, sr. Punter: Harrison Morosky (Grandview) 5-11, 205, sr.

Offensive player of the year: Conor Becker (Northmor)

Defensive player of the year: Charlie Scheiderer (Fairbanks)

Coach of the year: Patrick Cotter (Fairbanks)

Special/honorable mention

Carter Andrich (Elgin); Matt Bouic (Fairbanks); Kyle Casey (Grandview); Garrett Casto (Mount Gilead); Cody Cook (Grandview); Mason Cushman (Fairbanks); Wyatt Damron (Fairbanks); Gabe Dickerson (Centerburg); Justin Fudge (Africentric); Hayden Hankinson (Centerburg); Derek Holston (Worthington Christian); Charlie James (Grandview); Dakota Key (Fairbanks); Hunter Mariotti (Northmor); Wyatt Reeder (Northmor); Tristin Seitz (Mount Gilead); John Sheasby (Centerburg); Gage Steinmetz (East Knox); Garrett Woodfin (Worthington Christian).

DIVISION VII

First-team offense

Quarterbacks: Dalton David (Danville) 6-0, 180, sr.; Zane Mirgon (Berne Union) 6-1, 195, sr. Running backs: Mason Goers (Cardington) 5-9, 170, jr.; Krishan Gore (Reigning Sports Academy) 5-11, 205, sr.; Chris Greenawalt (Danville) 6-0, 214, sr.; Christian Lautenschleger (Grove City Christian) 6-0, 140, so.; Daquan Owens-Johnson (Harvest Prep) 6-0, 202, sr.; Josh Patterson (Ridgedale) 5-8, 170m, sr. Receivers: Tarik Cameron (Reigning Sports Academy) 5-9, 160, sr.; Kolt Culbertson (Berne Union) 6-1, 160, sr.; Lukas Hamilton (Grove City Christian) 6-2, 170, so.; Corbin Hazen (Danville) 6-1, 197, sr. Linemen: Aidan Coughlin (Fisher Catholic) 6-1, 245, sr.; Christian Gaul (Fisher Catholic) 6-2, 265, jr.; Tyler Householder (Berne Union) 6-3, 240, jr.; Nick McAvoy (Cardington) 6-0, 265, jr.; Drew Printz (Danville) 6-2, 200, sr.; Jeffrey Ray (Harvest Prep) 5-10, 190, sr. Kicker: Brandon Steckel (Cardington) 5-11, 170, sr.

First-team defense

Backs: Brett Baker (Grove City Christian) 5-11, 175, sr.; Dajon Kelly (Reigning Sports Academy) 5-9, 155, sr.; Daniel Turner (Fisher Catholic) 6-3, 165, sr. Linebackers: Zion Bangura (Harvest Prep) 5-9, 190, sr.; Chaz Dickerson (Berne Union) 5-10, 215, sr.; Alex Holt (Danville) 6-2, 170, jr.; Luke Maynard (Fisher Catholic) 5-10, 180, sr. Linemen: Koen Gronbach (Berne Union) 6-0, 185, jr.; Khelin Jackson (Harvest Prep) 5-8, 220, jr.; Cory McCall (Fisher Catholic) 6-5, 285, sr.; Elijah Rogers (Harvest Prep) 6-1, 245, jr.; Trenton Vernon (Danville) 6-0, 178, sr.; Dylan Wilson (Danville); Punter: Collin McCrady (Fisher Catholic) 6-0, 180, sr.

Offensive player of the year: Daquan Owens-Johnson (Harvest Prep)

Defensive player of the year: Chaz Dickerson (Berne Union)

Coach of the year: Tony Hurps (Berne Union)

Special/honorable mention

Moses Davis (Harvest Prep); Shaun Goines (Harvest Prep); Ethan Hawk (Danville); Andrew Harris (Columbus Crusaders); Tyler Householder (Berne Union); Jacob Hurst (Berne Union); Sam Leach (Ridgedale); Marcellas McLellan (Columbus Crusaders); Ethan Metsker (Grove City Christian); Wyatt Miller (Berne Union); Grant Park (Ridgedale); Alex Shuler (Grove City Christian); Kaden Starcher (Fisher Catholic); Connor Swartz (Fisher Catholic); Hunter Winfield (Ridgedale).

Northmor’s Conor Becker was named the Central District football Offensive Player of the Year in Division VI.
https://www.morrowcountysentinel.com/wp-content/uploads/sites/29/2018/11/web1_conorbecker-3.jpgNorthmor’s Conor Becker was named the Central District football Offensive Player of the Year in Division VI. Rob Hamilton | Morrow County Sentinel
Northmor’s Becker top Division VI offensive player

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS