Armstrong Invitational high school results


Girls’ Results

Team Totals: 1. Mount Gilead, MG, 161; 2. Cardington, C, 101; 3. Highland, H, 97; 4. Lucas, L, 60; 5. North Union, NU, 58; 6. East Knox, EK, 43; 7. Danville, D, 41; 8. Ridgemont, R, 12

High Jump: 1. (t) Destiny Williamson, C, and Abigail Lorimer, C, 4’4”; 3. Watts, 4’3”; 4. (t) Brooke, MG; Greer, L and Roeder, R, 4’0”; 7. Bower, D, 3’9”; 8. Hawk, D, 3’6”.

Long Jump: 1. Jenna Shipman, MG, 15’6”; 2. McElwee, C, 15’3”; 3. Brannon, C, 14’6.5”; 4. Spriggs, NU, 13’8”; 5. Randall, MG, 13’4”; 6. Belcher, H, 12’9.5”; 7. DeJesus, NU, 12’7”; 8. Furay, D, 11’1.25”

Pole Vault: 1. Lilly Grooms, C, 6’; 2. Lee-Rosch, 5’6”; 3. Booker, L, 5’

Discus: 1. Celeste Wiseman, L, 115’4”; 2. Randall, MG, 103’4”; 3. Morgan, H, 91’8”; 4. Zody, L, 87’10”; 5. Harter, MG, 77’; 6. Crum, C, 75’10”; 7. Conner, H, 68’1.5”; 8. Patterson, R, 66’

Shot Put: 1. Skylar Edwards, MG, 32’8.5”; 2. Crum, C, 29’8”; 3. Brooke, MG, 29’1.75”; 4. Zody, L, 27.5.5”; 5. Conner, H, 27’4.5”; 6. Eversole, R, 24’6.5”; 7. Ferguson, H, 24’0.5”; 8. Brown, D, 23’3”

3200 Relay: 1. Mount Gilead (Bush, Picker, Hack, James), 11:21; 2. Highland, 11:27

100 Hurdles: 1. Roni Nichols, EK, 17.31; 2. Kerr, L, 17.76; 3. Seckel, MG, 18.84; 4. Grooms, C, 18.96; 5. Buchholz, H, 20.31; 6. Randall, MG, 21.02; 7. Crates, R, 21.65; 8. Grant, L, 21.72

100 Dash: 1. Abby Davis, NU, 12.99; 2. Brewer, MG, 13.3; 3. Rolince, D, 13.31; 4. Ammons, L, 13.8; 5. Mitchell, H, 14.57; 6. Brown, H, 14.62; 7. Lee-Rosch, C, 15.2; 8. Rine, D, 15.49

800 Relay: 1. Mount Gilead (Seckel, Watts, Randall, Brewer), 1:59; 2. Cardington, 2:02; 3. Danville, 2:26; 4. Lucas, 2:30

1600 Run: 1. Micah James, MG, 5:58; 2. Hayward, NU, 6:03; 3. Spearman, H, 6:05; 4. Picker, MG, 6:06; 5. Thompson, H, 6:14; 6. Clink, NU, 6:38; 7. Shook, C, 6:54

400 Relay: 1. North Union (Spriggs, Kramer, Fyffe, Davis), 57.21; 2. Highland, 59.48; 3. Mount Gilead, 1:00.81; 4. Cardington, 1:02.17; 5. Danville, 1:05.18; 6. Lucas, 1:06.43; 7. Ridgemont, 1:09.62

400 Dash: 1. Jenna Shipman, MG, 1:04; 2. Rolince, D, 1:07.69; 3. Bush, MG, 1:12.56; 4. Schworm, EK, 1:13.72; 5. Parish, NU, 1:16.47; 6. Morris, EK, 1:17.46; 7. Hawk, D, 1:21; 8. Stamper, L, 1:25.53

300 Hurdles; 1. Roni Nichols, EK, 54.24; 2. Belcher, H, 55.78; 3. Lorimer, C, 58.12; 4. Buchholz, H, 59.65; 5. Grooms, C, 1:01.02; 6. Rocko, EK, 1:01.31; 7. Hack, MG, 1:03.21; 8. Sullivan, MG, 1:03.75

800 Run: 1. Jenna Shipman, MG, 2:35.72; 2. Spearman, H, 2:47.32; 3. Ja. Shipman, MG, 3:00.12; 4. Shook, C, 3:01.94; 5. Parish, 3:07.22; 6. Vafina, L, 3:31; 7. Morris, EK, 3:31; 8. Bower, D, 3:32.4

200 Dash: 1. Abby Davis, NU, 28.31; 2. Rolince, D, 29.68; 3. Brewer, MG, 30.24; 4. Brown, H, 31.06; 5. Mitchell, H, 31.52; 6. McElwee, C, 32.24; 7. Kramer, NU, 32.91; 8. Watts, MG, 33.25

3200 Run: 1. Emilie Schworm, EK, 12:32; 2. Thompson, H, 13:14; 3. Snyder, MG, 13:57; 4. Dudgeon, H, 14:20; 5. Johnson, L, 14:39; 6. Ja. Shipman, MG, 14:44

Boys’ Results

Team Totals: 1. Mount Gilead, MG, 179; 2. Lucas, L, 111; 3. Highland, H, 100.5; 4. North Union, NU, 79; 5. Cardington, C, 46; 6. Danville, D, 31; 7. Ridgemont, R, 29; 8. East Knox, EK, 24.5

High Jump: 1. Nic Switzer, L, 5’9”; 2. Kafka, H, 5’6”; 3. Blanton, MG, 5’3.5”; 4. (t) Mounts, L, and Starmer, EK, 5’3.25”; 6. Mollohan, MG, 5’3”; 7. Darr, EK, 5’3”; 8. Lee, H, 5’

Long Jump: 1. Nic Switzer, L, 17’0.5”; 2. Cook, MG, 16’9”; 3. Stevens, MG, 16’8.5”; 4. Sparks, R, 16’5.75”; 5. Salinas, R, 16’4”; 6. Kafka, H, 16’3.5”; 7. Parsley, H, 15’10”; 8. Curtis, NU, 15’9.5”

Pole Vault: 1. Conner Prince, L, 10’6”; 2. (t) Ciballi, MG, and Granson, L, 9’6”; 4. Vance, NU, 9’; 5. Clark, MG, 7’6”

Discus: 1. Vince Brock, L, 132’8”; 2. Robertson, L, 126’6”; 3. Hemby, NU, 108’; 4. Payne, D, 103’2.5”; 5. Winings, D, 97’8”; 6. Fair, C, 92.8.25”; 7. Maggs, H, 91’10”; 8. Barnard, EK, 91’4”

Shot Put: 1. Vince Brock, L, 41’3.5”; 2. Jarrod Fair, 38’4.5”; 3. Monroe, NU, 37’2”; 4. Speck, C, 35’8.5”; 5. Payne, D, 35’6”; 6. Ware, H, 35’1”; 7. Arrington, MG, 34’11.5”; 8. Maggs, H, 34’8.5”

3200 Relay: 1. Mount Gilead (Ciballi, Hallabrin, Weiss, White), 8:59; 2. Highland, 9:39; 3. North Union, 9:41; 4. Danville, 11:00; 5. East Knox, 11:53

110 Hurdles: 1. Sawyer Shipman, MG, 17.36; 2. Robinson, MG, 18.31; 3. Pollard, L, 18.41; 4. Sparks, R, 18.42; 5. Kafka, H,18.48; 6. Enderle, EK, 18.51; 7. Churchill, NU, 18.89; 8. Rager, EK, 19.28

100 Dash: 1. Nate Hammons, NU, 11.35; 2. Fraizer, MG, 11.6; 3. Albanese, H, 11.9; 4. G. Mentzer, H, 12.07; 5. Haralson, EK, 12.12; 6. Cook, MG, 12.24; 7. Adkins, L, 12.25; 8. Willis, NU, 12.36

800 Relay: 1. Mount Gilead (Cook, Barnett, Fraizer, Shipman), 1:39; 2. Highland, 1:51; 3. Danville, 1:53; 4. Lucas, 1:54; 5. Ridgemont, 2:00

1600 Run: 1. Austin Hallabrin, MG, 4:50; 2. Schilling, NU, 4:53; 3. Ciballi, MG, 5:01; 4. J. Queener, C, 5:04; 5. T. Mentzer, H, 5:09; 6. Maceyko, C, 5:10; 7. Shindeldecker, L, 5:10.5; 8. Burggraff, NU, 5:21

400 Relay: 1. North Union (Curtis, Willis, Krawczyk, Hammons), 46.31; 2. Mount Gilead, 47.28; 3. Lucas, 52.09; 4. Danville, 52.52; 5. Ridgemont, 56.65

400 Dash: 1. Austyn Albanese, H, 54.12; 2. G. Mentzer, H, 54.84; 3. Stevens, MG, 58.34; 4. Jenkins, R, 58.78; 5. Starmer, EK, 58.81; 6. Clark, MG, 59.19; 7. Hazen, D, 1:03.66; 8. Griffith, NU, 1:05.94

300 Hurdles: 1. Sawyer Shipman, MG, 46.11; 2. Robinson, MG, 47.24; 3. (t) Kafka, H, and Switzer, L, 47.96; 5. M. Queener, C, 48.37; 6. Prince, L, 48.58; 7. Jamison, NU, 50.99; 8. Brandt, NU, 51.27

800 Run: 1. Austin Hallabrin, MG, 2:08.52; 2. Weiss, MG, 2:14.02; 3. T. Mentzer, H, 2:17.5; 4. J. Queener, C, 2:21.65; 5. Lee, H, 2:30.15; 6. Burggraff, NU, 2:34.97; 7. Jenkins, R, 2:43.56; 8. Medina, L, 2:44.62

200 Dash: 1. Nate Hammons, NU, 23.66; 2. Barnett, MG, 24.24; 3. Albanese, H, 24.91; 4. G. Mentzer, 25.32; 5. McCallen, MG, 25.5; 6. Granson, L, 25.84; 7. Willis, NU, 25.91; 8. Haralson, EK, 26.75

3200 Run: 1. Casey White, MG, 10:58; 2. Maceyko, C, 11:20; 3. Pollard, L, 11:22; 4. M. Queener, C, 11:28; 5. Brown, NU, 11:53; 6. Ball, MG, 12:00; 7. Shindeldecker, L, 12:06; 8. Serio, H, 12:11.