Cardinal Classic draws large crowd of shooters


By ROB HAMILTON - MCSSports@civitasmedia.com



Shooters are lined up at the Cardinal Center while taking part in one of Thursday’s events at the Cardinal Classic.


Rob Hamilton | Morrow County Sentinel

A total of 1442 competitors took part in 15 events last week at the Cardinal Classic, hosted by Cardinal Center.

Rainy weather early in the week took its toll on events scheduled for Tuesday and Wednesday, but most events held after that point showed an increase in attendance from last year.

The winner of the Dawson’s SKB Shoot Off was Dave Berlet of New Knoxville, while the Browning Drawing for 725 Trap went to Norman Mullins of Cedar Bluff, Va. Also, the Zoli Shoot Off was won by Keith Saunders of Port Dover, Ontario. For the Eagle Golf Cart Giveaway, Laurene Cop of Little Meadows, Pa., won the golf cart and Roy Knipe of Bath, Pa. won a one-week free rental.

Following are the results from the Cardinal Classic.

All Around

Champion, Harlan Campbell Jr., 394; Runner-up, Clay Floyd, 392; Class AA, John Thomas, 391; Class A, Mark Wade, 385; Class B, Brandon Brooks, 380; Class C, Rick Miller, 370; Class D, Adam Bush, 380; Sub Junior, Luke Cowart, 384; Junior, Austin Jacob, 386; Junior Gold, Justin Slater, 384; Sub Veteran, Rick Springer, 387; Veteran, Mike Westjohn, 386; Senior Veteran, Keith Saunders, 383; Lady1, Janessa Beaman, 381; Lady2, Peggy Wise, 376.

High Over All

Champion, Michael Wengerd, 1275; Runner-up, Clay Floyd, Portsmouth; Class AA, Peter Tsementzis, 1266; Class A, Austin Jacob, 1240; Class B, Austin Day, 1235; Class C, John Kenny, 1215; Class D, Adam Bush, 1224; Sub Junior, Connor Richardson, 1242; Junior, Daniel Rodgers, 1243; Junior Gold, Justin Slater, 1259; Sub Veteran, Rick Springer, 1256; Veteran, Mike Westjohn, 1260; Senior Veteran, Kay Ohye, 1249; Lady1, Janessa Beaman, 1231; Lady2, Mary Thompson, 1221.

Event #1 – Cabela’s Preliminary Singles

Class AA, Chad Carlwell, 100; Class A, Steven Fitch, 98; Class B, William Sheward Jr., 97; Class C, Raymond Bagley, 96; Class D, Patrick Westfall Jr., 96; Sub Junior, Noah McCoy, 95; Junior, Christian Koerbler, 99; Junior Gold, Justin Carson, 96; Sub Veteran, Rick Springer, 99; Veteran, Jack Schumpert, 98; Senior Veteran, Keith Saunders, 99; Lady1, Jennifer Schwartz, 93; Lady2, Donna Natcher, 96.

Event #2 – Cabela’s Preliminary Handicap

Champion, David Shaeffer Jr., 98; Runner-up, Richard Stefanacci, 96; Sub Junior, Brady Welsh, 91; Junior, Daniel Rodgers, 89; Junior Gold, Ian Darroch, 91; Sub Veteran, Gregory Smith, 96; Veteran, Edward Frustaci, 97; Senior Veteran, John Zlotnik, 94; Lady1, Lori Slimmer, 88; Lady2, Karen Hudick, 91.

Event #3 – Cabela’s Preliminary Doubles

Class AA, Chad Carlwell, 196; Class A, Gene Moir Jr., 197; Class B, Steve Stella, 188; Class C, Matt Nicol, 182; Class D, Michael Dirr, 177; Sub Junior, Connor Richardson, 187; Junior, Daniel Rodgers, 193; Junior Gold, Matthew Debord, 188; Sub Veteran, John Rosebrock, 193; Veteran, Roger McNamer, 193; Senior Veteran, Keith Saunders, 191; Lady1, Elaina McCarthy, 192; Lady2, Genevieve Davis, 173.

Event #4 – AJ’s/Rio Ammo Singles

Class AA, James Allnutt, 100; Class A, Jim Harrod, 99; Class B, Robert Zimmerman, 99; Class C, Bruce Gilliam, 99; Class D, Abigail Siders, 98; Sub Junior, Connor Richardson, 100; Junior, Austin Jacob, 99; Junior Gold, Justin Slater, 100; Sub Veteran, Dan Schock, 100; Veteran, Mike Dehabey, 100; Senior Veteran, Rife Denlinger, 100; Lady1, Janessa Beaman, 98; Lady2, Peggy Wise, 100.

Event #5 – RCD Handicap

Champion, Michael Wengerd, 100; Runner-up, William Grill, 99; Sub Junior, Connor Richardson, 95; Junior, Jack Noftz, 99; Junior Gold, Austin Day, 98; Sub Veteran, Blake Nussbaum, 97; Veteran, Mike Dehabey, 98; Senior Veteran, Keith Saunders, 97; Lady1, Vicki Miller, 100; Lady2, Jean McCord, 94.

Event #6 – Colrain Doubles

Class AA, Kevin Polson, 99; Class A, William Grill, 100; Class B, Nick Galata, 99; Class C, Walter Jewell, 96; Class D, Michael Dirr, 88; Sub Junior, Connor Richardson, 98; Junior, Daniel Rodgers, 98; Junior Gold, Justin Slater, 96; Sub Veteran, Tom Neal, 99; Veteran, John Roussel, 99; Senior Veteran, Kay Ohye, 98; Lady1, Janessa Beaman, 98; Lady2, Mary Thompson, 93.

Event #7 – Dawson’s Handicap

Champion, Michael Sherry, 100; Runner-up, Brad Gorman, 100; Sub Junior, Harrison Siders, 96; Junior, Jarrett Brown, 96; Junior Gold, Jake Caldwell, 99; Sub Veteran, Mike Fredericksen, 99; Veteran, Mike Dehabey, 98; Senior Veteran, Michael Mincel, 100; Lady1, Laura Kuhn, 96; Lady2, Marcia Chocinsky, 96.

Event #8 – Eagle Golf Cars Singles

Class AA, Trey Wilburn, 100; Class A, Donald Cogan, 100; Class B, Joseph Bifulco, 100; Class C, Larry Rust, 98; Class D, Adam Bush, 98; Sub Junior, Connor Richardson, 99; Junior, Austin Jacob, 100; Junior Gold, Justin Slater, 100; Sub Veteran, Rick Springer, 100; Veteran, Craig Blank, 100; Senior Veteran, Daryl Farmer, 100; Lady1, Janessa Beaman, 100; Lady2, Mary Thompson, 100.

Event #9 – Eagle Golf Cars Handicap

Champion, Howard Dailey, 99; Runner-up, Red Grider, 98; Sub Junior, Ryan Denes, 98; Junior, Jarrett Brown, 95; Junior Gold, Drew Cropper, 98; Sub Veteran, Keith Guinn, 99; Veteran, Charles Henry, 97; Senior Veteran, William Roehrig, 99; Lady1, Traci Randall, 97; Lady2, Mary Thompson, 94.

Event #10 – Jack Aldridge Class Singles

Class AA, Trey Wilburn, 100; Class A, Ethan Keber, 100; Class B, Michael Mincel, 99; Class C, John Kenny, 100; Class D, James Stevens, 97; Sub Junior, Connor Richardson, 100; Junior, Ian Wilkshire Jr., 99; Junior Gold, Justin Carson, 100; Sub Veteran, Fred Dague, 100; Veteran, Craig Blank, 100; Senior Veteran, Daryl Farmer, 100; Lady1, Tiffany Decker, 100; Lady2, Kim Bateman, 100.

Event #11 – Austin M. Jacob Handicap

Champion, Todd Whitaker, 99; Runner-up, David Westwood, 98; Sub Junior, Luke Cowart, 96; Junior, Jarrett Brown, 97; Junior Gold, Ryan Minyo, 95; Sub Veteran, Donald Weber, 99; Veteran, Mike Westjohn, 98; Senior Veteran, Michael Mincel, 97; Lady1, Marcy Plunkett, 97; Lady2, Marcia Chocinsky, 96.

Event #12 – Harlan Campbell Jr. Class Doubles

Class AA, Trey Wilburn, 100; Class A, Jeffrey Miller, 98; Class B, Wesley Beaver, 97; Class C, Adam Bush, 96; Class D, John Renzoni, 95; Sub Junior, Luke Cowart, 99; Junior, Caleb Lindstrom, 98; Junior Gold, Justin Slater, 99; Sub Veteran, Urban Womer, 99; Veteran, John Roussel, 99; Senior Veteran, Kay Ohye, 99; Lady1, Janessa Beaman, 95; Lady2, Jean McCord, 92.

Event #13 – Singles Championship

Champion, Fred Dague, 200; Runner-up, Trey Wilburn, 200; Class AA, Donald Isham, 200; Class A, Andrew Stewart, 199; Class B, Fred Gilliam, 198; Class C, Guy Long, 196; Class D, Martin Pawlak, 198; Sub Junior, Luke Cowart, 199; Junior, Caleb Lindstrom, 198; Junior Gold, Justin Osborn, 198; Sub Veteran, Rick Springer, 200; Veteran, Joseph Macewicz, 199; Senior Veteran, Larry Ling Jr., 200; Lady1, Jennifer Schwartz, 198; Lady2, Peggy Wise, 198.

Event #14 – Doubles Championship

Champion, Ryan Chizmadia, 100; Runner-up, Joseph Charnigo, 100; Class AA, William Hedrick, Class A, Bobby Bolden, 98; Class B, Nick Galata, 96; Class C, James Markley, 96; Class D, Edward Nichols, 93; Sub Junior, Luke Cowart, 98; Junior, Caleb Lindstrom, 100; Junior Gold, Justin Slater, 98; Sub Veteran, Ed Harruff, 99; Veteran, James Lemmons, 99; Senior Veteran, Louie Morgan, 97; Lady1, Bethany Breighner, 97; Lady2, Kim Bateman, 94.

Event #15 – Handicap Championship

Champion, Richard Granatir, 99; Runner-up, William Grill, 98; Sub Junior, Zack Howell, 92; Junior, Jacob Foley, 96; Junior Gold, Austin Day, 92; Sub Veteran, Mark Wade, 98; Veteran, Larry Wright, 95; Senior Veteran, Keith Saunders, 94; Lady1, Sharon Cogan, 92; Lady2, Carole Carney, 93.

Shooters are lined up at the Cardinal Center while taking part in one of Thursday’s events at the Cardinal Classic.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/29/2016/08/web1_shooters.jpgShooters are lined up at the Cardinal Center while taking part in one of Thursday’s events at the Cardinal Classic. Rob Hamilton | Morrow County Sentinel

By ROB HAMILTON

MCSSports@civitasmedia.com

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS

Rob Hamilton can be reached at 419-946-3010, ext. 1807. Connect with him on Twitter at @SportsMCS