The 2016 Morrow County Junior Fair schedule


2016 Morrow County Fair schedule of events for the junior fair

Aug. 29

Move In All Livestock…………………………………………………………………………..9 a.m.-7 p.m.

Exhibitor Check-In, Jr. Fair Passes, King and Queen Voting (Youth Building)..9 a.m.- 8 p.m.

FFA Crop and Vegetable Judging……………………………………………………9 a.m.- 12 p.m.

Poultry Check-In and Weigh-In (Poultry Barn)……………………………………………9 a.m.-7:30 p.m.

All Rabbit Check In and Weigh in (Rabbit Barn)…………………………………………….10 a.m.-7:30 p.m.

FFA Shop Project Judging………………………………………………………………………9 a.m.-10 a.m.

Market Hog Weigh-In (Hog Barn)……………………………………………………………..2:30 p.m. -7:30 p.m.

Market Goat Weigh-In (Sheep Barn)…………………………………………………………4 p.m.-5:30 p.m.

Market Lamb Weigh-In (Sheep Barn)………………………………………………………..5:30-7:30 p.m.

Market Beef Weigh-In (Show Arena)…………………………………………………………5:30-7:30 p.m.

Horse and Pony King and Queen Contest………………………………………………….6 p.m.

All Junior Fair Projects in Place…………………………………………………………….8 p.m.

Vet Check starts after horse races (Cattle Barn First)

Aug. 30

Swine BBR Show (Show Arena)………………………………………………………………9:30 a.m.

Horse and Pony ABC Judging (Horse Arena)…………………………………………….9:30 a.m.

Horse and Pony Showmanship/Western Show………………………………………….15 minutes after above

Llamaand Alpaca and Pack/Harness Goat Show (Small Arena)…………………………10 a.m.

Draft Horse Showmanship (Draft Arena)…………………………………………………..11 a.m.

Rabbit Showmanship (Small Arena)…………………………………………………………1 p.m.

King and Queen Presentation (Youth Building)…………………………………………..6:30 p.m.

Rabbit and Poultry Costume Contest (Small Animal Arena)…………………………8 p.m.

Youth Sheep Lead-In (Show Arena)………………………………………………………….8 p.m.

Talent Show (Youth Building)…………………………………………………………………..8 p.m.

Aug. 31

Horse and Pony Grand Entry/King and Queen Presentation…………………………..9:30 a.m.

Poultry Show (Small Arena)…………………………………………………………………….9:30 a.m.

Beef Breeding Show (Show Arena)………………………………………………………….10 a.m.

Horse Contest Show (Horse Arena)…………………………………………………………10:30 a.m.

Beef Showmanship (Show Arena)……………………………………………………………4:30 p.m.

Market Beef Show (Show Arena)……………………………………………………………..following showmanship

Clover Buds on Parade (Youth Building)……………………………………………………6:30 p.m.

Sept. 1

Dairy, Pygmy, and Angora Goat Show (Small Arena)………………………………….9:30 a.m.

English Showmanship/English Walk-Trot (Horse Arena)……………………………..9:30 a.m.

Beef Feeder Showmanship and Classes (Show Arena) ………………………………9:30 a.m.

Favorite Food Contest Entries in Place (Youth Building)………………………………11 a.m.

Lamb Barbecue (Sheep Arena)………………………………………………………………..12 p.m.

Dairy Feeder Showmanship and Classes (Show Arena)………………………………1 p.m.

Sheep Breeding Show (Sheep Arena)……………………………………………………….1 p.m.

Dog Show (Pavilion)………………………………………………………………………………..1 p.m.

Sheep Showmanship (Show Arena)………………………………………………………….4:30 p.m.

Goat Obstacle Course and Costume Class (Small Arena) ………………………………5 p.m.

Market Lamb Show (Show Arena)……………………………………………………………..6 p.m.

Sept. 2

Breeding and Market Rabbit Show (Show Arena)………………………………………..9:30 a.m.

Contest Horse Show (Horse Arena)…………………………………………………………..9:30 a.m.

Barnyard Olympics (Small Arena)……………………………………………………………..2 p.m.

Sept. 3

Market and Meat Goat Breeding Show (Small Arena)………………………………….9:30 a.m.

Horse Pleasure Versatility Trail-Trail In-Hand Class (Horse Arena)……………….9:30 a.m.

Dairy Cattle Show (Show Arena)………………………………………………………………10 a.m.

Kids and Calves (Show Arena)…………………………………………………………………Following the Dairy Show

Goat Potluck (Goat Barn)…………………………………………………………………………12 p.m.

Contest Versatility Class (Horse Arena)……………………………………………………..2 p.m.

Swine Showmanship (Show Arena)…………………………………………………………..3 p.m.

Horse Awards (Horse Arena)……………………………………………………………………5 p.m.

Market Swine Show (Show Arena)……………………………………………………………6 p.m.

Sept. 4

Jr. Fair Awards/County Bands (Grandstand)……………………………………………..12:30 p.m.

Parade (Grandstand)………………………………………………………………………………12:30 p.m.

Horse and Pony Races………………………………………………………………………………Following Parade

Cattleman’s Obstacle Course (Show Arena)………………………………………………3:30 p.m.

Sheep Obstacle Course (Small Arena)………………………………………………………4 p.m.

Style Show (Youth Building)……………………………………………………………………..4 p.m.

Showman of Showmen…………………………………………………………………………….4:30 p.m.

Costume Class (Horse Arena)…………………………………………………………………..5 p.m.

Freestyle Reining (Horse Arena)………………………………………………………………..6 p.m.

Carcass Hogs Released to Processor…………………………………………………………7 p.m.

Dairy Cattle Released……………………………………………………………………………….8 p.m.

Youth Dance (Youth Building)……………………………………………………………………7-10 p.m.

Sept. 5

Champion Projects Sale (Show Arena)……………………………………………………….9:30 a.m.

Large Animal Sale (Show Arena)……………………………………………………………….10 a.m.

Pinewood Derby/Dutch Oven Contest (Youth Building)…………………………………10 a.m.

Small Animal Sale (Small Arena)……………………………………………………………….10 a.m.

Stick Horse Show (Horse Barn)…………………………………………………………………11 a.m.

Horse and Pony Projects Released……………………………………………………………3 p.m.

Jr. Fair Booth Projects Released………………………………………………………………..4 p.m.

All Poultry and Rabbit Projects out of Barn………………………………………………………6 p.m.